Irská společnost Ocean Energy vyvíjí výkonné plovoucí generátory elektřiny, které využívají síly vln. Před časem instalovali turbínu OE-35 v prostoru amerického námořnictva, určeném pro testy podobných zařízení Wave Energy Test Site u pobřeží ostrova Oahu. V budoucnu by tato turbína měla být připojena k havajské rozvodné síti.
Některé systémy využívající energie vln k výrobě energie elektrické fungují tak, že procházející vlny zajišťují stlačování sloupce vzduchu, který následně po vypuštění z válce během své expanze pohání turbínu. Fungují tedy podobně jako pístový motor, kde je aktivní fáze následována „mrtvou“ periodou, během níž se píst vrací do výchozí polohy a systém očekává další vlnu.
Turbína OE-35 o rozměrech 38 × 18 m a ponoru 9 m, která byla otestována ve Skotsku v rámci projektu amerického ministerstva energetiky a Úřadu pro udržitelnou energii Irska, jehož hodnota dosáhla 12 milionů USD, a která je nyní zkušebně instalována u pobřeží Havaje, využívá zcela jiný princip. Jde o pozoruhodný koncept Wellsovy turbíny, kterou na konci 70. let vynalezl Alan Arthur Wells z Queen’s University Belfast.
V základu jde o nízkotlakou vzduchovou turbínu, která se nepřetržitě otáčí jedním směrem nezávisle na směru proudění vzduchu díky tomu, že její lopatky mají symetrický profil s rovinou symetrie v rovině rotace, kolmý k proudu vzduchu. Rotaci tedy pohánějí vlny nejen během fáze vtláčení vzduchu do komor (testovaná turbína disponuje třemi komorami), ale také v době, kdy opadá, a vzduch tak do komory naopak přes turbínu nasává. Turbína se přitom točí stále stejným směrem. Díky tomu nejsou nutné složité mechanismy ani ventily, které by řešily obousměrné proudění vzduchu ve vlnovém generátoru.
Wellsova turbína je poháněna nejen ve chvíli, kdy vlna vzduch do komory vtláčí, ale též v době, kdy jej s opadáváním nasává a obejde se bez kontaktu pohyblivých částí se slanou vodou © i-explain.at
Nejde sice o nejefektivnější způsob využití proudění vzduchu (účinnost 40—70 %), protože lopatky turbíny tohoto typu mají větší odpor než turbíny konvenční a zařízení je náchylné k zastavení, ale je zas v principu značně jednoduchý, a tedy i spolehlivý. Disponuje jen minimem pohyblivých součástí, přičemž žádná z nich není v kontaktu s vodou, nepotřebuje písty, je jednoduchá na údržbu a funguje natolik dobře, že Ocean Energy Group počítají s tím, že po závěrečných testech oficiálně zprovozní OE-35 a plovoucí vlnovou turbínu připojí podmořským kabelem k rozvodné síti.
Ani výkon turbíny (1,25 MW) nevypadá při dnešní celkové spotřebě energie nijak oslnivě, ale jde jen o první vlaštovkou, po které by mohla dorazit záplava podobných vlnových elektráren.