Vědci britské University of Bath a americké Northwestern University vyvinuli nový typ senzoru, který využívá uspořádané nanočástice zlata. Tyto senzory jsou přitom asi stokrát citlivější než obdobné dnes používané senzory. Technologie už má za sebou úvodní experimenty a její tvůrci teď budou testovat, jak tento senzor detekuje rozmanité typy látek.
Senzor tvoří série nanočástic zlata ve tvaru disku, které jsou uspořádány na skleněném podkladu. Když jsou tyto nanočástice ozářeny infračerveným laserem, tak začnou vyzařovat neobvyklé množství ultrafialového záření. Mechanismus vyzařování tohoto UV záření je přitom ovlivněn molekulami, které jsou navázány na povrch nanočástic zlata. Díky tomu může nový senzor detekovat i velice malé množství hledané látky.
Nanočástice zlata jsou na senzoru uspořádány s velkou přesností. Pokud se byť jenom nepatrně změní tloušťka těchto miniaturních disků nebo vzdálenost mezi nimi, tak dojde k nápadné změně UV signálu, který tyto nanočástice vydávají.
Ventsislav Valev z University of Bath uvádí, že jejich nová technologie má velký potenciál pro uplatnění v detekci malých molekul. Když se takové molekuly navážou na povrch diskovitých nanočástic zlata, tak ovlivní elektrony v povrchové vrstvě nanočástic. To pak vede ke změně množství UV záření, které tyto nanočástice po ozáření infračerveným laserem vyzařují. Na změnách se přitom projevuje typ molekul, o které v daném případě jde.
Valev věří, že jejich nový senzor umožní ultracitlivou detekci molekul ve velmi malých objemech. V budoucnu by se mohl stát základem pro diagnostická zařízení, která odhalí velmi nízké koncentrace biologických markerů závažných onemocnění, jako jsou například různé nádory. S takovým zařízením bude možné diagnostikovat choroby ve velmi časné fázi vývoje, což bude zachraňovat životy pacientů. Nejde ale přitom jenom o medicínské aplikace. Podobně účinný by nový senzor s nanočásticemi ve tvaru zlatých disků mohl být například při detekci nebezpečných látek v ovzduší.