Mladý český technologický start-up STRATOSYST je další společností v akceleračním programu BusinessRunway Technologického centra AV ČR (TC). Firma vyvíjí platformu, která může sloužit různým aplikacím, např. jak pro pozorování Země, tak pro pozorování vzdáleného vesmíru ze stratosféry, tedy vrstvy atmosféry vzdálené 12–50 km nad mořem. Další využití může být v telekomunikacích nebo podpoře navigace.
Jedná se o segment tzv. atmosférických satelitů či pseudosatelitů (HAPS – High Attitude Pseudo Satellite) operujících v nadmořských výškách kolem 20 km, které rozšiřují možnosti satelitů především v oblasti pozorování Země a vesmíru, telekomunikací a navigace. Strategickým cílem mladé firmy je částečně obsadit nový stratosférický trh, který má skutečně velký potenciál. Firma uvede na trh cenově dostupné zařízení a jedinečné monitorovací služby, které kromě zákazníků z výše zmíněných oblastí mohou pomoci i záchranným službám, bezpečnosti leteckého provozu i široké dostupnosti internetu.
Zařízení poskytne to, co dnes umožňují družice, ale s nižšími náklady a rovněž určitými výhodami (viditelnost povrchu Země při oblačnosti apod.).
„Pseudosatelity HAPS jsou dálkově řízené nebo autonomní stratosférické drony s průměrem 20 až 30 m, které létají ve stratosféře, a pokud to aplikace vyžaduje, jsou schopny držet polohu na předem daných souřadnicích po dobu 6 až 12 měsíců, mohou létat samostatně nebo v navzájem komunikujících formacích a působit i v těžko dostupných oblastech, které v tuto chvíli nejsou pokryty satelitním signálem. Dále mohou nést např. různé vědecké technologie, které bude možné testovat v podmínkách stratosféry,“ popisuje vzhled a funkčnost Jiří Pavlík, CEO a jednatel STRATOSYST.
HAPS ponesou v první verzi především zařízení pro přenos navigačního a telekomunikačního signálu či optická zařízení pro pozorování Země až do hmotnosti 10 kg. Ze stratosféry lze také velmi dobře objevovat vesmír, neboť HAPS se budou pohybovat již nad tou částí atmosféry, která blokuje většinu infračerveného vlnění, kvůli němuž lidstvo získává infračervená data z vesmíru zatím pouze ze satelitů.
„V první fázi budeme testovat alespoň tři na sobě závislé HAPS, které chceme speciálním vertikálním pohonem dostat do výšky 20 km. Jsme ve fázi výroby těchto prototypů a vypustit bychom je chtěli letos na podzim. Samotnou výrobu našich pseudosatelitů provádíme v prostorách Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Letňanech, zároveň velmi oceňujeme prostory akcelerátoru v TC, kde získáváme profesionální podnikatelské poradenství a můžeme se bez problémů věnovat dalšímu vývoji a business plánování,“ pokračuje o vývoji Jiří Pavlík.
Technologické centrum AV ČR provozuje akcelerační program BusinessRunway od roku 2015 jako pokračování svých dlouholetých aktivit v podporování mladých inovativních firem ve fázi rozvoje. Poskytované služby obsahují vedle základního pronájmu prostor a služeb s tím spojených pomoc při nastavení business modelu, technické a technologické podpory. Mladá firma šetří jak čas a náklady, tak zároveň získává podnikatelské a odborné poradenství zkušeného týmu Technologického centra AV ČR. V nedávné době úspěšně opustila akcelerační program BusinessRunway softwarová společnost Space Systems Czech.
„Společnost STRATOSYST, ve které nyní pracuje sedm nadšenců, není u nás žádným nováčkem. Před vstupem do akcelerátoru se zástupci firmy účastnili několika akcí, které organizujeme pro malé a střední firmy v rámci služeb mezinárodní sítě na podporu podnikání Enterprise Europe Network, dále akce ScaleUp your Business aneb jak úspěšně vyrůst či představení firem před investory se zpětnou vazbou. Byli také jasným kandidátem pro účast na seminářích s Evropskou vesmírnou agenturou – ESA, která hledá nové technologie pro použití ve vesmíru,“ říká ke vstupu firmy do akcelerátoru jeho manažer z TC Pavel Habarta.
Michaela Blšťáková, www.tc.cz