Projekt SEERAD dokáže bezpečně lokalizovat osobu ve vodě na principu nelineární radiolokace.
Různé radarové systémy s rotující anténou a vysokofrekvenční technologií patří léta k více či méně uspokojivým bezpečnostním systémům pro případ „osoby přes palubu“. Najít tímto způsobem ale samotnou osobu ve zvlněném moři není kvůli odrazu radarového signálu od vln nijak snadné, navíc tyto systémy bývají i dost nákladné. Spolehlivější novinku představil Fraunhoferův institut FHR za pomoci FH Cáchy a Raytheon Anschütz v projektu SEERAD na bázi harmonického radarového systému. Ten dokáže bezpečně osobu ve vodě lokalizovat na principu nelineární radiolokace, kdy na základě ozařování cílů dochází k sekundárnímu vyzáření signálu generovaného samotným cílem na vyšších harmonických kmitočtech. Účinnost sekundárního signálu závisí mezi jiným především na fyzikálních vlastnostech samotného odražeče.
V projektu se užívá štítkových transpondérů velikosti kreditních karet, integrovaných do záchranných vest, záchranných prostředků nebo třeba i do vybavení pro vodní sporty. Odrážejí signál z radaru dvojnásobnou frekvencí. Rozšíření budoucích lodních radarů o harmonický radarový modul, který vysílá v pásmu S, a navíc přijímá dvojnásobnou frekvenci v pásmu C, může tyto odražené signály jasně zaregistrovat a spolehlivě osobu ve vodě lokalizovat.
Dosah systému se pohybuje od 1 km s čistě pasivními reflektory (bez baterie) až po více než 10 km s aktivními transpondéry s vodou aktivovanou baterií. Štítky lze vyrábět za ceny nižší než 10 eur za kus. Kompaktní velikost a nízká cena štítků umožňují jejich hromadné používání, kdy každý na palubě může takovou značku nosit trvale s sebou.