Rozložit odpadový polykarbonát na mononomery a poté jej vrátit do výrobního procesu jako vstupní surovinu. Takový technologický milník má za sebou německá společnost Covestro, která vyvinula způsob, jak za pomoci speciální chemolýzy využít recyklát i v aplikacích náročných na kvalitu materiálu.
Díky nově vyvinutému procesu, na němž se podílel mezinárodní tým technologů, lze nyní recyklovat předem vytříděný odpad obsahující více než 50 % polykarbonátu. Recyklovaný produkt, tedy prekurzor polykarbonátu, je pak možné znovu použít jako surovinu pro výrobu polykarbonátu bez dalšího zpracování a ztráty svých fyzikálních vlastností. Hodí se proto například pro aplikace v automobilovém sektoru, kde panují velmi přísné požadavky na bezpečnost, průhlednost nebo estetiku. Zároveň je vhodný i pro výrobu v sektoru spotřební elektroniky a v dalších odvětvích, v nichž se tento materiál používá.
Na tento laboratorní úspěch by měl nyní navázat projekt výstavby pilotního závodu v německém Leverkusenu, v němž by se měla v budoucnu rozjet testovací výroba recyklátu. Cílem celého výzkumu je podle slov Thorstena Dreiera, technologického ředitele společnosti Covestro, rozšíření technologie do průmyslu.
„Opanování chemické recyklace polykarbonátu dokazuje, že cyklus, kdy se primární surovina plně nahradí alternativní variantou, není nemožný. Tento úspěch tak může brzy přispět k ochraně životního prostředí, protože polykarbonát se začne v co největší možné míře vracet na konci svého životního cyklu zpět do výroby. Stane se tedy součástí dalšího produktu a kruh se uzavře,“ říká.
Kromě tohoto projektu však Covestro zároveň pracuje i na dalších vývojových projektech z oblasti recyklace polykarbonátu. Patří mezi ně například chemolytické alternativy, recyklace pomocí enzymů, které rozkládají plasty, nebo třeba chytrá pyrolýza.
/MT, kkb/