V posledních letech se mezi slibnými nanomateriály stále více prosazují polovodičové nanokrystaly, kterým se přezdívá kvantové tečky. Využívají se v množství různých aplikací od biologických senzorů a diagnostiky přes LED displeje až po solární energetiku. Pro řadu takových aplikací je přitom nutné vyrobit velké množství kvantových teček vysoké kvality.
Vědci americké North Carolina State University vyvinuli důmyslný mikrokapalinový systém, který vyrábí kvantové tečky z perovskitu pro celé spektrum barev viditelného světla jako na běžícím pásu. Tento výrobní systém významně snižuje náklady na výrobu kvantových teček. Může být nastaven na libovolnou barvu kvantových teček a umožňuje kontrolu výroby v reálném čase.
Milad Abolhasani a jeho spolupracovníci svůj systém nazvali příhodně Nanocrystal (NC) Factory. Vybudovali ho na mikrokapalinové platformě NanoRobo, kterou sami vyvinuli v roce 2017. Velkou výhodou NC továrny je její modulární struktura, a také to, že díky zvoleným chemickým procesům probíhá zpracování perovskitu v továrně za pokojové teploty.
Fluorescence kvantových teček je výsledkem jejich chemického složení, rozměrů a výrobního postupu nanokrystalů. Základním postupem výroby kvantových teček NC továrnou je tvorba perovskitových kvantových teček z cesia, olova a bromu. Toto základní složení pak NC továrna rozšiřuje přidáváním různých halogenových solí. Tak je možné přesně nastavit barvu výsledných kvantových teček, napříč celým spektrem viditelného světla. Anionty těchto solí nahradí atomy bromu v základních kvantových tečkách, které vyzařují zelené světlo. Buď to jsou atomy jódu, což posune barvu kvantových teček k červenému konci spektra, anebo atomy chlóru, což posune kvantové tečky k modrému konci spektra.
Perovskitové kvantové tečky jsou velmi slibné například pro solární energetiku. Jejich výroba je ale stále příliš drahá pro využití v průmyslovém měřítku. Použití podobných mikrokapalinových „továren“ by teď mohlo nepříznivou situaci změnit.