Ačkoliv si to diváci, a mnohdy ani sportovci či pořadatelé akcí plně neuvědomují, i sport je dnes doslova prošpikován technologiemi, vrcholový sport pak o to více, aktuálně probíhající Mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru nevyjímaje. O unikátním způsobu chlazení si můžete přečíst něco na vedlejší straně, v tomto příspěvku poodhalíme několik dalších technologií, z nichž některé si v Kataru odbyly i svou premiéru.
Katar údajně za 12 let od udělení práv na pořádání mistrovství světa ve fotbale utratil na vybudování infrastruktury více než 300 miliard dolarů. Nemálo z tohoto rozpočtu padlo na vývoj celé řady více či méně unikátních technologií. Některé jsou viditelné na první pohled, jiné se ukrývají ve zdánlivě obyčejných předmětech, ze kterých dělají takzvaně předměty chytré.
CHYTRÝ MÍČ POMŮŽE ODHALIT OFSAJD I RUKU
Příkladem mohou být fotbalové míče. Na první pohled obyčejné, ve skutečnosti ale disponují „technologií propojených míčů“ vyvinutou společností Adidas exkluzivně pro FIFA (Fédération Internationale de Football Association). Tato technologie sice nebyla vyvinuta přímo pro Katar, na světě je už delší dobu, ale i tak probíhající mistrovství míče výrazně ovlivňují. Poskytují totiž přesná data o místech dopadu a pohybu každého kopu a hlavičky na hřišti. Navenek takový míč vypadá běžně a stejně tak se i během zápasu chová, pokud jde o fyzické vlastnosti, ovšem ve svém nitru ukrývá pohybový senzor, akumulátor a komunikační rozhraní pro potřeby zasílání dat videorozhodčím FIFA, aby jim pomohly zpřesnit rozhodnutí o ofsajdech a při řešení sporných situací.
Pokud ale přemýšlíte, že byste si takový míč chtěli pořídit, abyste předešli sporům při svých přátelských utkáních, tak na tento nápad rovnou zapomeňte. Jedná se o oficiální zápasový míč poskytovaný výhradně zmíněné mezinárodní fotbalové asociaci a samotný by vám stejně nebyl k ničemu. Míč vybavený snímačem pohybu totiž představuje pouze část z poloautomatické technologie sledování ofsajdu, která má zkrátit dobu prostojů při kontrole. [Pojmy ofsajd nebo postavení mimo hru (užívanými nejen v kopané, ale i v některých jiných týmových sportech) bývá označována zakázaná situace, při které se hráč zdržuje v okolí soupeřovy branky a čeká na dlouhou přihrávku přenášející hru přes celé hřiště — pozn. red.] Aby bylo možné určit, zda jsou hráči v ofsajdu, FIFA rozmístí 12 kamer pod střechy stadionů, které sledují míč a až 29 datových bodů jednotlivých hráčů. Kamery pak tyto datové body snímají až 50× za sekundu.
„Kombinací dat ze sledování končetin a míče a s použitím umělé inteligence poskytuje nová technologie automatické upozornění na ofsajd pro videorozhodčí uvnitř videoprovozní místnosti, kdykoli je míč přijat útočníkem, který byl na hřišti v ofsajdové pozici, v okamžiku, kdy míč zahrál spoluhráč,“ uvádí FIFA na svém blogu.
Jakmile rozhodčí rozhodnutí o ofsajdu potvrdí, automatizovaný systém vygeneruje 3D animaci, která „dokonale zpřesňuje polohu končetin hráčů v okamžiku odehrání míče“, a pošle toto video na obří obrazovky na stadionu a televizním štábům, aby je zpřístupnil publiku a předešel zbytečným dohadům.
Systém SAOT (semi-automated offside technology — poloautomatizovaná ofsajdová technologie) téměř automaticky rozpozná ofsajdové postavení a generuje kontrolní obraz s pomocí 3D modelů © FIFA
FIFA PLAYER VE SLUŽBÁCH HRÁČŮ A TRENÉRŮ
Kromě všech kamer a senzorů, které sledují pohyby hráčů v reálném čase, mohou své vlastní detaily jako nikdy předtím sledovat i sami hráči. Slouží jim k tomu nová aplikace FIFA Player, která monitoruje herní výkon hráčů a poté prakticky bezprostředně po skončení zápasu poskytuje konkrétní, hráčům přizpůsobené postřehy.
Jedná se v podstatě o technologii velkých dat (Big Data) prosazující se čím dál více v průmyslu, ale jak je vidět, své místo má i ve sportu. Aplikace totiž měří různé datové body zachycené terénními kamerami, včetně uběhnuté vzdálenosti, maximální rychlosti, počtu akcí provedených nad určitým prahem rychlosti a z dalších známek výkonu hráče je pokročilá analytika pak z těchto dat schopná vyčíst souvislosti, které si fotbalisté ani jejich trenéři často neuvědomují, ale které jim pomáhají ke zlepšování výkonů a optimalizaci herních strategií. Všechna tato data jsou podle FIFA synchronizována se skutečnými záběry ze zápasu, takže se hráč může vrátit a vidět, jak si vedl v klíčových okamžicích.
SKLÁDACÍ STADION
Dauhá, hostitelské město šampionátu, disponovalo před zahájením příprav pouze jedním stadionem pro větší počet diváků, nyní jich má osm. Není tedy divu, že velká část z rozpočtu směřovala právě na vybudování těchto velkolepých „sportovních stánků“. Otázkou však zůstává jejich následné využití. Nemalá část vynaložených prostředků proto šla do „výroby“ stadionu 974, „prvního plně demontovatelného krytého fotbalového stadionu“. Toto zvláštní monstrum je vytvořeno z přepravních kontejnerů a modulární ocelové konstrukce umožňující rozebrání stadionu a jeho převoz na jiné místo určení. I když není jasné, kde stadion 974 najde uplatnění po skončení mistrovství, příznivci udržitelného hospodářství jásají. Podle některých by o něj totiž mohla projevit zájem např. Uruguay, pokud zvítězí se svou nabídkou na pořádání mistrovství světa v roce 2030.
KAMERY A UMĚLÁ INTELIGENCE POHLÍDAJÍ BEZPEČNOST
Systémy na rozpoznávání obličejů už našly uplatnění na mnoha místech, kde je potřeba zajistit zvýšenou bezpečnost, a letošní MS není výjimkou. Do popředí našeho zájmu se však dostává monstróznost í dohledového systém. Jedná se o jednu z nejsledovanějších akcí v historii sportu a vysoká koncentrace lidí s sebou přináší i nezměrná rizika. Návštěvníci vstupující na stadion jsou proto pod dohledem systému čítajícího na 15 000 kamer vybavených technologií rozpoznávání obličejů. Signály z nich putují do technického střediska (Aspire command and control center), v jehož prostorách vyhodnocuje bezpečnostní situace pokročilá diagnostika a řada bezpečnostních techniků, kteří při monitoringu a analýze signálů z kamer s umělou inteligencí spolupracují.
Dohledový systém sahá i za hranice stadionu a zahrnuje tak např. i nedaleké vlakové a autobusové nádraží. „To, co zde vidíte, je nový standard, nový trend v provozu na místě a náš příspěvek Kataru světu sportu,“ řekl Niyas Abdulrahiman, hlavní technolog akce, v rozhovoru pro AFP a dodal: „To, co zde vidíte, je budoucnost provozu stadionů.“