NOVĚ SE RODÍCÍ FUTURISTICKÉ MĚSTO VE SPOJENÝCH ARABSKÝCH EMIRÁTECH SE MÁ STÁT ŽIVOU LABORATOŘÍ POKROKOVÝCH UDRŽITELNÝCH, NÍZKOUHLÍKOVÝCH A EKOLOGICKÝCH MĚST. UPLATNĚNÍ ZDE NACHÁZEJÍ NEJNOVĚJŠÍ CHYTRÁ EKOLOGICKÁ, ENERGETICKÁ A DOPRAVNÍ ŘEŠENÍ.
V Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech (SAE) vzniká modelové environmentální město se špičkovými technologiemi, které se vymyká obdobným světovým projektům. Jeho výstavba započala v roce 2008 a bude se rozprostírat 17 km jihovýchodně od hlavního města SAE. Podle prvních plánů mělo být postaveno během osmi let a náklady byly vyčísleny na 22 miliard amerických dolarů. Dokončení lze však podle odhadů očekávat zřejmě v roce 2025.
Název Masdar pochází od stejnojmenné společnosti, který za tímto unikátním dílem stojí. Jedná se o firmu, která sídlí v Abú Dhabí a investuje do obnovitelných zdrojů.
Masdar City se má stát vzorem pro budování nových udržitelných měst, jejichž vývoj probíhá ve spolupráci s rostoucí komunitou developerů, investorů a soukromých firem. V současné době má více než dva tisíce obyvatel a dále roste. Podle návrhu by mělo být v konečné fázi domovem 45 000 až 50 000 lidí a 1 500 podniků, zejména obchodních a výrobních zařízení specializujících se na výrobky šetrné k životnímu prostředí. Očekává se, že do města bude denně dojíždět více než 60 000 pracovníků.
ŽÁDNÉ VYPÍNAČE ANI KOHOUTKY
Jedná se o město plné ekologických řešení a technologických novinek, které je stavěno na základě osvědčených postupů, s použitím udržitelných stavebních materiálů a energeticky účinných technologií. Díky tomu je nadstandardně šetrné vzhledem ke spotřebě elektrické energie a dalších zdrojů.
Zdrojem elektrické energie je solární elektrárna čítající bezmála 90 000 solárních panelů a další střešní instalace. Nebudou zde existovat vypínače světel ani tradiční vodovodní kohoutky. Vše je řízeno senzory tak, aby byla spotřeba co nejmenší. Přesněji řečeno, pohybové senzory ovládají osvětlení a vodu, aby snížily spotřebu elektřiny a vody až o 55 %. Zastavěná plocha tohoto města, které se stane jakousi zelenou oázou uprostřed pouště, bude činit přibližně 4 km2, jeho celková plocha je však plánována na 6 km2.
Futuristický Masdar City se má stát živou laboratoří dalších udržitelných, nízkouhlíkových a ekologických měst. Ve městě bude sídlit řada energetických společností jako například General Electric, Schneider Electric, Mitsubishi Heavy Industries nebo Siemens.
Například Siemens vybudoval v Masdar City své regionální ředitelství s 800 zaměstnanci. Budova LEED Platinum, která patří k energeticky nejúčinnějším v Abú Dhabí, využívá udržitelné a energeticky efektivní materiály a stavební techniky. Byla navržena tak, aby využívala o 45 % méně energie a o 50 % méně vody než typické kancelářské budovy.
Toto ústředí společnosti Siemens získalo v roce 2012 ocenění za nejlepší kancelářskou budovu na soutěžích MIPIM Architectural Review Future Projects Awards. Budova o rozloze 12 000 m2 je postavena na myšlence „krabice v krabici“. Struktura zahrnuje vysoce izolovanou vzduchotěsnou vnitřní fasádu izolovanou od slunce a lehký hliníkový stínicí systém na vnější straně. Náměstí pod budovou je nálevkovité. Tento tvar pracuje na sání převládajících větrů pod budovou. Vlivem Venturiho efektu proudí vítr na střechu budovy přes síň ve struktuře budov a ochlazuje veřejné prostory bez nákladů na energii. Tato atria také umožňují denní světlo do středu budovy, aby se snížila potřeba umělého osvětlení a dále se snížila spotřeba energie. Všechny systémy automatizace budov jsou od společnosti Siemens.
VEŠKERÁ ENERGIE VÝHRADNĚ Z OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ
Přestože společnost Masdar nenese výlučnou odpovědnost za splnění cílů čisté energie v SAE, je odhodlána spolupracovat s energetickým sektorem v Abú Dhabí, aby bylo zajištěno, že bude splněna. Emiráty, které patří k nejbohatším a nejmodernějším státům světa (zejména díky obrovským zásobám ropy, tzv. „černého zlata“), byly založeny v roce 1971 a jsou federací sedmi emirátů: Abú Dhabí, Dubaje, Šardžá, Adžmánu, Umm al-Kuvajnu, Rás al-Chajmy a Fudžairy. Do roku 2021 se pokusí pokrýt 24 % svých potřeb elektřiny z alternativních zdrojů energie.
Masdar City využívá čistou energii generovanou na místě ze střešních solárních panelů a 10MW solární elektrárny, která zásobuje národní rozvodnou síť. Ta ročně vyrábí 17 500 MWh čisté elektřiny, což postačí k tomu, aby bylo možné napájet více než 1 000 domů.
Původně se plánovalo, že se město bude spoléhat výhradně na sluneční energii a další obnovitelné zdroje energie, s udržitelnou ekologií s nulovými emisemi uhlíku a nulovým odpadem. Toho nebylo plně dosaženo. Chyby v systému se stále vyhlazují, ale v budoucnu existuje naděje, že se může vrátit k modelu s nulovými emisemi uhlíku. Na střechy budou proto umístěny další fotovoltaické moduly, které poskytují doplňkovou sluneční energii. Doplňkové větrné farmy budou zřízeny mimo obvod města a město hodlá také využívat geotermální energii.
VODA NAD ZLATO
Pokud jde o vodu v poušti, musí být pečlivě ošetřena. Solární elektrárna na odsolování zajišťuje potřebu vody ve městě, která bude o 60 % nižší než ve společenství s podobnou velikostí. Přibližně 80 % použité vody je recyklováno a odpadní voda je znovu použita pro zavlažování plodin a pro jiné účely.
JAK ÚČINNĚ SNIŽOVAT TEPLOTU
Architekti města se snaží za použití nejmodernějších technologií budovat právě zde v tomto nehostinném a vyprahlém prostředí příjemné místo k životu. Za celkovým návrhem Masdaru stojí tým britského architekta sira Normana Fostera. Ten od počátku pracoval s dobrou znalostí tradičních stavebních prvků arabských měst. Domy jsou proto uspořádány tak, aby vrhaly stín co nejefektivněji na veřejné komunikace a sousední budovy. Ty jsou seskupeny blízko sebe a vytvářejí ulice a chodníky chráněné před sluncem.
To je osvědčený recept na snížení teploty, a průměrná teplota je tak až o 20 °C nižší než v okolní krajině (poušti) za hranicemi města. Rozdíl teplot je způsoben unikátní konstrukcí 45 metrů vysoké větrné věže, která podle tradičních arabských návrhů nasává vzduch shora a tlačí chladný vánek ulicemi Masdaru. Místo je vyvýšeno nad okolní půdu a vytváří mírný chladicí efekt. Nezbytná klimatizace, která je potřebná v budovách, pak chytře využívá chlad spodních vrstev země.
Pokud jde o regulaci teploty v nemilosrdné poušti, je zde také řada dobrých nápadů. Město je obklopeno obvodovou zdí, která zadržuje horké pouštní větry. Rovněž úzké uličky se spoustou stínu přispívají k udržování příjemné teploty.
UNIKÁTNÍ DOPRAVNÍ SYSTÉM
Masdar je navržen tak, aby byl velmi přátelský k chodcům a cyklistům. Klasické automobily zůstávají na okraji města, a v ulicích pak jezdí pouze bezemisní vozítka, zejména elektromobily. Klíčový je proto propracovaný systém tohoto typu veřejné dopravy. V jednom z pilotních programů se zkoumá také potenciál mobility založené na vodíkovém pohonu.
V Masdaru jsou emisní auta zakázána, takže se občané budou muset naučit, jak přejít na systém tzv. „lehkých“ železnic. (Lehké příměstské železnice se podobají spíše tramvaji než metru. Městská nebo příměstská železnice v některých městech navazuje na celostátní železniční síť a zastavuje i na jejích nádražích, v jiných městech má spíše charakter povrchového metra). Cestování bude probíhat prostřednictvím systémů hromadné dopravy a rychlé osobní dopravy, přičemž stávající silnice a železnice budou napojeny na jiná místa mimo město.
Již v roce 2011 tu byla nasazena zkušební flotila deseti elektrických automobilů Mitsubishi i-MiEV jako součást jednoletého pilotního projektu, který vyzkoušel řešení místní dopravy prostřednictvím automatizovaných (autonomních) vozidel s elektrickým pohonem.
Masdar využije elektrická a jiná vozidla s čistou energií pro hromadný tranzit ve městě. Většina soukromých vozidel bude omezena na parkoviště podél města. Lehké železniční vozy a metro bude spojovat centrum Masdar City s širší metropolitní oblastí.
Mimochodem, cesta z Masdar City do centra Abú Dhabí zabere 40 minut, na mezinárodní letiště se jeho obyvatelé dostanou za pouhých 5 minut.
ÚSPĚCH ČESKÝCH FIREM
Jedna z konkrétních technologií, která je v Masdar City použita pro ekologické osvětlení vnitřních prostor, jsou světlovody. Do města budoucnosti je dodává česká společnost Lightway. „Pomocí našich světlovodů se zde bude osvětlovat například prostor podzemní dráhy,“ řekl Jakub Brandalík, ředitel společnosti Lightway. „Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či střeše. Následně světlo vedou vysoce reflexním tubusem přímo do interiéru, který potřebujete prosvětlit.“ Díky tomuto způsobu je přivedeno do prostoru světlo, ale ne teplo, které právě v těchto podmínkách musí zůstávat venku. „Vhodné využití zde má i náš patent Lightway Blue Performance, který zajišťuje, že ve světlovodu i při obrovském rozdílu teplot nekondenzuje voda,“ vysvětluje Jakub Brandalík.
Mezi další české firmy, které se na budování Masdaru podílejí, patří například výrobce mobiliáře z Bílovic, který dodává do města budoucnosti odpadkové koše, popelníky či stojany na kola, zájem prý je i o chytré lavičky.