Pro značnou část lidstva je závažným problémem nedostatek vody. Jedno z možných řešení nabízejí technologie, které dovedou efektivně vytěžit vodu i z poměrně suchého vzduchu.
Odborníci americké University of Texas v Austinu vytvořili levný gelový film, který získá nemalé množství vody i ze vzduchu ve velmi suchých oblastech. Tento gel tvoří dvě hlavní komponenty, které jsou levné i běžně dostupné. Jde o celulózu, tedy všudypřítomnou složku buněčné stěny rostlinných buněk, a pak konjakovou gumu, která se přidává jako zahušťovadlo do potravin pod označením E 425. Tyto dvě látky společně vytvářejí gelový film výtečně absorbující vodu, kterou lze následně uvolnit s vynaložením jen malého množství energie.
Porézní struktura konjakové gumy zajistí, že voda z okolního vzduchu ve filmu kondenzuje. Mírným zahřátím lze celulózu změnit na hydrofobní materiál, a zajistit tedy uvolnění uložené vody.
Výroba gelu je podle všeho velmi jednoduchá. Obě zmíněné složky se smíchají a nalijí do připravené formy, kde směs v krátké době ztuhne. Po vysušení mrazem a vyjmutí je výsledný film připraven k „těžbě“ vody. Výroba filmu je rychlá, levná a výsledný materiál lze prakticky libovolně tvarovat.
Takto vytvořený gel dokáže získat úctyhodné množství vody. V experimentech 1 kg tohoto materiálu zvládl vytěžit 13 l vody za den při vlhkosti vzduchu 30 %. Po snížení vlhkosti vzduchu na 15 %, což je málo i na pouštní vzduch, gel stále získával přes 6 l vody na 1 kg materiálu. Náklady na výrobu gelu přitom činí asi 2 dolary za 1 kg.