Ačkoliv do vesmíru jsme už schopni dostat lidi i poměrně velké objekty, umíme odklonit asteroid a chystáme se osidlovat jiné planety, kosmická komunikace pořád dost vázne a je nutné to změnit.
Od prvních pípajících satelitů z 50. let jsme se sice ve výzkumu vesmíru již v řadě ohledů posunuli hodně vpřed, v jedné věci jsme ale stále odkázáni na až směšně staré postupy. Komunikace se satelity je i nadále závislá na rádiových vlnách, navíc ve velmi úzce vymezených pásmech frekvencí 7,25—7,75 GHz a 7,9—8.4 GHz.
Důvodů je samozřejmě celá řada, včetně toho, že uvedené rádiové vlny úspěšně procházejí skrz mraky. Nicméně, v dnešní době je již tento typ komunikace zcela nedostatečný. Rychlosti přenosu dat se mohou lišit, ale anténa o průměru 45 cm může dosáhnout přenosu cca 10 Mb/s a tím to končí. Slavný Hubbleův vesmírný dalekohled kvůli tomu zvládá poslat jen asi 10 TB dat ročně.
NASA je však odhodlaná s tím něco udělat. S komerčními partnery vyvíjí alternativy v podobě laserové komunikace. Jedním z nich je i společnost Terran Orbital, která nedávno dosáhla významného úspěchu. Připsali si nový rekord ve vysokorychlostním přenosu dat z oběžné dráhy na zemský povrch.
Jejich experiment pro testování laserové komunikace TeraByte InfraRed Delivery (TBIRD) se nachází na palubě satelitu Pathfinder Technology Demonstrator 3 (PTD-3). Satelit financovaný v rámci programu NASA Space Communications and Navigation (SCaN) vyrobili v laboratořích MIT Lincoln Laboratory.
Jde o cubesat tvořený šesti jednotkami (krychlemi 10 × 10 cm), který byl vynesen na oběžnou dráhu v květnu 2022. Nedávno uskutečnil zmíněný rekordní přenos dat, při němž putovala z oběžné dráhy ve výšce 480 km do pozemní stanice data rychlostí 200 Gb/s.