Lokalizovat nerostné zdroje na dně moře je drahá záležitost. O snížení nákladů se pokouší EU v projektu Robust, který má za cíl analyzovat vzorky z mořského dna pomocí podmořského robotu metodou laserem indukované emisní spektroskopie LIBS.
Dálkově řízený robot ROV Kiel 6000 od Schilling Robotics (Davis, Kalifornie) se dokáže ponořit až do hloubky 6 000 m a tak obsáhnout přibližně 90 % mořského dna. Laserový systém od Laser Zentrum Hannover (LZH), kterým je tento robot vybaven, tak musí odolávat obrovskému tlaku až 500 bar a generovat vysoce energetický laserový paprsek s tvorbou plazmy v jeho ohnisku. Plazma emituje záření měřené spektroskopem, přičemž emisní čáry ve spektru lze přiřadit chemickým prvkům vzorku. Laser tak může detekovat vzorky a analyzovat jejich materiální složení přímo na mořském dně.
Zkoušky na ponor byly provedeny v Tichomoří výzkumnou lodí SONNE německého Federálního ministerstva školství a výzkumu. První praktické zkoušky v Baltském moři za spolupráce s Geomar Helmholtz Centre spolehlivě detekovaly vzorky mědi a zinku.