Dlouhodobou snahou vývojářů je snižovat veškeré emise vznikající při provozu dopravních prostředků, pevné, byť třeba jemné částice plynoucí z konstrukce samotného vozu nevyjímaje. Ty se navíc týkají i elektromobilů.
U elektromobilů, které se ze své podstaty už zbavily emisí z výfukových plynů, se další zájem o co nejčistší provoz zaměřuje na snižování oděru pneumatik a vyloučení i ultrajemného prachu při opotřebovávání brzdových kotoučů a destiček.
V září byl představen ve Stuttgartu prototyp elektromobilu ZEDU-1 (zero emission drive unit — generation 1), který je tím, že nabízí řešení u obou těchto zdrojů znečištění, prakticky nejekologičtějším vozidlem na světě. Pracovaly na něm Německé centrum pro letectví a kosmonautiku DLR a automobilová společnost HWA.
ZEDU-1 již není vybaven klasickými kotoučovými brzdami. Brzdy jsou nově integrovány do kompaktu elektromotoru a převodovky, kde navíc plní záslužnou funkci při rekuperaci brzdné energie. Brzdové lamely se přitom nacházejí v olejové lázni, kde pak na jejím dnu zůstává i otěr, čištěný přes filtr. Navíc k této brzdě vyvinul výzkumný tým také brzdu indukční, která pro brzdný účinek využívá síly magnetického pole.
Přemístěním brzd vznikl v podběhu karosérie nový prostor, aerodynamicky navržený tak, že v něm při jízdě vzniká podtlak. V důsledku toho se otěr pneumatiky hromadí v určitém místě, odkud jej odsává ventilátor a ven vypouští přes filtrační systém jen jako čistý vzduch. Obdobně, jako je tomu u vysavače.
Ověřování funkce nového řešení probíhalo na dynamometru v testovacím centru Boxberg ve Stuttgartu, kde bylo možné detekovat a určit jemný prach až do ultrajemného rozsahu. Měření opotřebení pneumatik ukázala, že do rychlosti 50 km/h je možné se zplodinám z opotřebení pneumatik zcela vyhnout a při vyšších rychlostech je snížit o 70 až 80 %.