Podle obsáhlé zprávy, kterou zveřejnila společnost Clarivate Analytics, se růst inovací v loňském roce ve srovnání s předchozími lety zpomalil. Hlavními důvody byly menší přírůstek patentů v Číně a všeobecný pokles investic do vědy a výzkumu. Podle analýzy bylo loni zveřejněno více než 2,6 mil. patentů.
Osmá studie společnosti Clarivate Analytics, která se na sledování tempa inovací specializuje, zkoumá údaje týkající se duševního vlastnictví, ohlašování patentů a jejich uplatňování v praxi, publikování vědecké literatury jako hlavní indikátory inovací. Letošní studie zaznamenala nárůst počtu patentových přihlášek o 8 %, což je meziroční pokles o 6 %. K nejvyššímu nárůstu inovací došlo v potravinářském a tabákovém průmyslu: o 39 %.
Studie se zabývá 12 klíčovými průmyslovými odvětvími: letectvím a obranou, automobilovým průmyslem, biotechnologiemi, kosmetikou a zdravím, potravinářským a tabákovým průmyslem, domácími spotřebiči, informačními technologiemi, zdravotnictvím, ropným a plynárenským průmyslem, farmaceutickým průmyslem, polovodiči a telekomunikacemi.
Sledují se také odborné publikace, které obvykle předcházejí objevům a ochraně inovačních práv. Celosvětová odborná publikační činnost znovu vykázala meziroční pokles, což naznačuje, že zpomalení růstu inovací bude pokračovat.
„I když je nesporné, že se růst inovací zpomalil, nezastavil se,“ řekl Jay Nadler, generální ředitel společnosti Clarivate Analytics. „Inovace dále rostou, a proto je soustavně posuzujeme podle konkrétních měřítek, abychom získali vhled do budoucnosti,“ dodal.
Podle organizace Information Technology and Innovation Foundation (ITIF) je prokazatelné, že nové znalosti, techniky a technologie lidem umožňují vyrábět více se stejnými nebo i menšími zdroji. Růst produktivity pak pohání celou ekonomiku.
Podle výzkumu 1% nárůst výdajů na výzkum a vývoj vede k růstu celé ekonomiky o 0,61 %.
Klíčová zjištění:
- Loňský meziroční nárůst počtu vynálezů o 8 % ve srovnání se 14% nárůstem v předchozím roce a s průměrným nárůstem o 12 % v období 2011–2015 znamená, že se míra růstu zpomalila. Zpomalení bylo způsobeno převážně Čínou, která dnes přihlašuje 6 z 10 patentů.
- Jen 9% nárůst v období let 2015– 2016 v porovnání s nárůstem o 25 % v letech 2014 a 2015 mohl být způsoben poklesem hospodářského růstu Číny a snížením investic do výzkumu a vývoje (výdaje Číny na výzkum a rozvoj v letech 2015 a 2016 poklesly z 8,9 % na 8,5 %).
- Inovace se objevovaly nejčastěji v oblasti spotřebního zboží (potraviny, tabák, pivovarnictví, kosmetika), biotechnologií a farmaceutik a ve vybraných průmyslových odvětvích (letecký a kosmický průmysl, polovodiče, informační technologie). Tyto sektory překonaly loňskou celkovou 8% míru růstu. Nejvyšší nárůst, konkrétně o 39 %, vykázal potravinářský a tabákový průmysl. Dalších pět odvětví – kosmetika, biotechnologie, farmaceutika, informační technologie a letecký průmysl – zaznamenalo také dvojciferný nárůst: o 23, 22, 20, 15
a 13 %.
Významné inovace zmíněné ve zprávě:
- β-laktamázové inhibitory pro boj s bakteriálními infekcemi rezistentními vůči antibiotikům
- inovace v oblasti alternativních zdrojů energie (solární nátěry)
- inovace v oblasti elektrických a hybridních pohonů vozidel
- přírodní alternativy k plastům v kosmetice
- aplikace pokročilých materiálů, jako jsou například keramické kompozity v leteckém průmyslu.
Zpráva o stavu inovací vychází z údajů, které uvádějí Derwent World Patents Index a Web of Science.