Odborníci jihokorejské Sejong University nedávní předvedli nový systém pro bezdrátové nabíjení, který pomocí infračervených laserů přenáší energii až na vzdálenost 30 m, tedy přes velkou místnost či halu.
Bezdrátové nabíjení elektroniky už nějakou dobu funguje. Obvykle jde ale o přenos energie na velmi krátkou vzdálenost. Při větších vzdálenostech to bývá problematické. Vědci již dříve zkoušeli nabíjení na dálku prostřednictvím mikrovln nebo třeba elektromagnetických polí, takové technologie ale typicky vyžadují složité a objemné zařízení.
Jihokorejský tým nedávno vyvinul systém, který tvoří dva základní komponenty, vysílač infračerveného laserového paprsku, který může být zabudován v místnosti, a přijímač, jenž se může stát součástí elektronického zařízení. Přenos energie zajišťuje infračervený paprsek, jehož vlnová délka se pohybuje kolem 1 550 nm. To zhruba představuje dolní hranici krátkovlnného infračerveného záření.
Vysílač generuje paprsek zacílený na přijímač. Ten paprsek zpracuje a pomocí fotovoltaického článku přemění na elektřinu. Pokud dojde k přerušení pomyslné spojnice mezi vysílačem a přijímačem, nabíjecí zařízení pohotově přepne provoz do bezpečného módu s nízkou intenzitou paprsku. V testech se paprskem o výkonu 400 mW podařilo přenést energii na vzdálenost přes 30 m, kde přijímač o velikosti 10 mm2 vytvořil 85 mW elektřiny. Vývoj zařízení dále pokračuje a jeho výkon roste. Technologie by tak mohla vést ke zrodu automatických nabíjecích systémů, které by nabíjely chytré telefony a další přístroje při vstupu do místnosti.