Plně bateriový pevný sklápěcí vůz gigantických rozměrů byl dopraven do těžebního místa v Zambii a nyní začínají jeho zkoušky technologické proveditelnosti za podmínek skutečného provozního zatížení.
Není tajemstvím, že těžební průmysl v mnoha ohledech velmi zatěžuje životní prostředí. Zároveň je ale v poslední době patrné, že vědci, inženýři i výrobci důlní techniky a infrastruktury vyvíjejí značné úsilí, aby tuto neblahou situaci řešili. Společnosti jako GM, Fortescue, Caterpillar nebo Anglo American již přišly s projekty, jejichž cílem je omezit emise uhlíku, k nimž při těžbě dochází v masovém měřítku.
Nedávno se k nim připojila společnost Hitachi Construction Machinery, která v roce 2021 spojila síly s technologickým gigantem ABB. Společně zahájili vývoj masivního plně elektrického trolejového sklápěče vybaveného bateriemi, který je prvním svého druhu na světě.
V roce 2023 se k nim přidala společnost First Quantum Minerals, která poskytla pro testy prototypu zmíněného elektrického megasklápěče povrchový důl Kansanshi v Zambii, kde těží zlato a měď. V tomto dole přitom již mají v provozu několik desítek masivních trolejových sklápěčů Hitachi, takže mají s tímto typem těžebních vozidel rozsáhlé zkušenosti.
Doposud tam měli k dispozici hybridní sklápěče, které jsou vybaveny dieselovým motorem a současně sběrači, s nimiž je možné odebírat elektřinu z trolejového vedení, instalovaného v prostoru dolu. Díky tomu dochází k poklesu množství vytvořených emisí. Při provozu kompletně elektrického sklápěče ale nevznikají žádné přímé emise uhlíku.
Vývoj již dospěl do fáze prototypu. Pro testování nového typu pohonu byl použit dřívější model Hitachi EH4000 AC-3, jemuž byl odebrán spalovací motor. Je to impozantní sklápěč o délce 14 m, který uveze 221 t nákladu. Technické detaily o plně elektrickém pohonu nejsou příliš známé, kromě toho, že se baterie sklápěče nabíjejí za provozu a není nutné je průběžně měnit.
Prototyp dorazil do Zambie a pracuje v dole Kansanshi, kde využívá existující trolejové vedení. Testy mají ověřit použitelnost tohoto typu sklápěče i infrastrukturu, která je nezbytná k jeho provozu. Zatím vše nasvědčuje tomu, že jde o praktické a ekonomicky životaschopné řešení pro velké doly.
Foto: Hitachi Construction Machinery, newatlas.com