Když někde řádí divoký lesní požár a blíží se k lidským obydlím, všichni toužebně vyhlížejí vydatný déšť, který výrazně pomáhá hasičům a snižuje riziko, že se plameny dostanou až k budovám. Problém je v tom, že počasí bývá nevyzpytatelné, ne vždy zaprší, když je to naléhavě třeba. Nicméně jde o příležitost pro pozoruhodnou (nejen) mobilní hasicí věž RainStream.
Kanadská společností Wildfire Innovations ve snaze o zvyšování šancí hasičů při bojích s lesními požáry vyvinula ocelovou věž RainStream. Její výhodou je teleskopická konstrukce umožňující relativně snadný transport na místo zásahu: na přívěsu, ve složeném/zkráceném stavu, v poloze na boku. Na kritické místo požáru s potřebou intenzivního zásahu, jako jsou předměstí akutně ohrožená lesním požárem, ji tak na speciálním přívěsu může dopravit i klasický pickup. Není tedy potřeba ani těžké, rozměrné techniky s omezenými možnostmi z pohledu prostorových a hmotnostních limitů.
Jakmile věž RainStream dorazí na místo, z přívěsu se vysunou čtyři podpůrné vzpěry. Ty poskytnou celému systému potřebnou stabilitu. Poté je možné zařízení vztyčit do horizontální polohy, ve které se je věž schopná vysunout do plné výšky 30,5 m. Současně se do akce pustí její hasicí posádka, jejímž úkolem je napojit hadici vedoucí do pumpy s dieselovým pohonem na hydrant nebo třeba do řeky, jezera či jiného zdroje vody.
Jakmile má pumpa zajištěn zdroj vody, Rain-Stream spustí rozprašovače schopné rotace v plném rozsahu 360°, pokud je třeba zajistit maximální pokryv okolí. V případě potřeby je však možné vodu i směrovat. V obou situacích věž chrlí vodu vytvářející mlhu, respektive napodobit přírodní déšť či mrholení. Voda z věže tak zkrápí stromy a ohrožené budovy, přičemž je zvlhčuje i ochlazuje.
Věž je schopna pokrýt najednou 3,25—8 ha plochy, přičemž záleží na převládajícím směru větru. „Naprší“ přitom asi 1,8 až 3,8 hl/min. Podle Wildfire Innovations zprovoznění celého zařízení dvoučlennou posádkou zabere o něco méně než 40 minut. Pokud věž obsluhují čtyři lidé, lze to zvládnout za poloviční dobu. Plná nádrž paliva pumpy vydrží na asi 40 hodin „deště“.
Jak uvádí výkonný ředitel Wildfire Innovations Rolf Wenzel, typickým scénářem nasazení věží Rain- Stream při požáru je poslat oddíl těchto věží ve směru proti větru k ohroženým komunitám nebo důležité infrastruktuře, aby tam vytvořily ochrannou „vodní clonu“.
Jinak je samozřejmě možné systémy nasadit kdekoliv podle potřeby, kde to umožňuje terén a dostupnost vody. Je také možné vybudovat dálkově ovládané permanentní hasicí věže, které by chránily místa zvýšeně ohrožená požárem, ať už v přírodě, nebo třeba v ropném průmyslu. Výrobce letos zahájí masovou produkci těchto věží a k prvním standardním zákazníkům by se RainStream měl dostat příští rok na jaře.
Stanislav Mihulka, upravil a doplnil Michael Málek
Foto: Wildfire Innovations