Kosmické agentury Francie (CNES), Německa (DLR) a Japonska (JAXA) na nedávném pařížském autosalonu podepsaly dohodu, která umožní francouzsko-německému roveru připravovanému pro japonskou misi Martian Moon eXploration (MMX) přistát na povrchu Phobu, malého měsíce Marsu.
Mars již navštívila celá řada více či méně úspěšných misí, jejichž součástí byly robotické dopravní prostředky — landery speciálně vyvinuté pro průzkum povrchu „rudé planety“. Zatím se ale nikomu nepodařilo přistát na marsovských měsících Phobos a Deimos. Rozhodně to není nedostatkem zájmu. Oba měsíce jsou sice oproti našemu Měsíci velice malé, vědce však velmi fascinují, doposud dráždí fantazii a zůstávají v mnoha směrech záhadné.
Pokud jde o vnitřní měsíc Phobos, jehož průměr činí pouhých 22 km, v dnešní době vysvětlují jeho původ dvě hlavní teorie. Podle jedné jde o slepenec pozůstatků vzniku Marsu nebo slepenec hornin z jiných zdrojů, zachycených při průletu blízko Marsu.
Druhá z teorií počítá s tím, že Phobos vznikl při devastující srážce nějakého masivního objektu s mladým Marsem, podobně jako náš Měsíc.
Odpovědi na záhady Phobu by mohla přinést mise MMX, která by měla odstartovat již příští rok. Přistání na Phobu bude komplikované, už jenom proto, že gravitace malého měsíce je oproti Zemi asi jen tisícinová.
Po přibližně roční cestě dosáhne MMX Marsu a vstoupí na oběžnou dráhu. Poté začne osm vědeckých přístrojů na průzkumném modulu mapovat a charakterizovat povrchy měsíců Phobos a Deimos.
Pokud se vše podaří podle plánu, měl by v průběhu mise na povrch Phobu dosednout rover Idefix, který byl oficiálně pojmenován podle Obelixova psíka z komiksů o Asterixovi. Tato fáze operace bude zahrnovat vysazení roveru z výšky mezi 40 až 100 m nad povrchem. Po přistání se Idefix o hmotnosti cca 25 kg autonomně vzpřímí a uvede do provozu. Poté začne fáze měření, která bude trvat asi tři měsíce.
K dispozici na palubě roveru bude celá řada přístrojů napájených ze solárních panelů. Jmenovat můžeme radiometr miniRAD a spektrometr RAX, s jejichž pomocí vozidlo prozkoumá fyzikální vlastnosti a chemické složení povrchu Phobu. Idefix bude rovněž vybaven kamerou, díky níž bude vyhledávat vhodná místa pro odběr vzorků zajímavých pro vědeckou analýzu. Ke konci mise budou mateřskou kosmickou lodí vybrané vzorky s přihlédnutím ke znalostem získaným pomocí roveru vyzvednuty pomocí robotického ramene a dopraveny na Zemi v návratovém modulu k provedení podrobnější analýzy. Přílet vzorků je v případě úspěšného průběhu mise plánován na červenec 2029.
Foto: DLR