Tam, kde do vzduchu dříve stoupaly výpary nafty, nyní uniká vodní pára z výfuku prvního vlaku na světě s vodíkovým pohonem, který je v pravidelném provozu. Jmenuje se Coradia iLint a jezdí v Dolním Sasku.
Je ho dojezd je mimořádný – 1 000 km.
Na první pohled není na vlaku Coradia iLint na trati mezi Cuxhavenem, Bremerhavenem, Bremervörde a Buxtehude nic zvláštního. Výjimečný však je. „Je důležitý pro budoucnost mobility,“ řekl novinářům viditelně potěšený Henri Poupart-Lafarge, prezident francouzské společnosti Alstom. „První vlak s vodíkovými palivovými články na světě je v běžném provozu a je připraven k sériové výrobě.“ Alstom dodá v roce 2021 dolnosaskému regionálnímu veřejnému dopravci dalších 14 vlaků.
Srdcem vodíkového pohonu je palivový článek přeměňující okolní vzduch a vodík na vodu. Tato exotermická reakce generuje elektřinu, která nabíjí lithium-iontové baterie v podlaze vozidla. Pro elektromotor je tak k dispozici dostatek energie, aby vlak mohl dosahovat maximální rychlosti 140 km/h. A díky rekuperačnímu systému lze z brzdné energie získávat i další elektřinu.
Emise CO2 jsou nulové, pokud je vodík vyroben pomocí obnovitelných energií. Z výfuku vychází pouze neškodná vodní pára. „Technologie bezemisního pohonu Coradia iLint nabízí alternativu ke konvenčním dieselovým vlakům šetrnou ke klimatu, zejména na neelektrifikovaných tratích,“ zdůraznil při zahájení provozu dolnosaský ministr hospodářství a dopravy Bernd Althusmann.
Vlak je v současné době závislý na mobilní čerpací stanici, která je umístěna vedle kolejí ve stanici Bremervörde. Plynný vodík přečerpává z 12 m dlouhé ocelové nádoby do nádrže na střeše vlaku. S jednou náplní může ujet 1 000 km, takže je schopen jezdit v síti Labe–Weser po celý den. V roce 2021 chce dolnosaská regionální dopravní společnost (LNVG) uvést do provozu trvale instalovanou čerpací stanici na vodík.
DRUHÝ VLAK JEZDÍ V RAKOUSKU
Vodíkový vlak Coradia iLint dokončil koncem roku 2020 tři měsíce úspěšného zkušebního provozu na regionálních tratích ÖBB (Rakouské spolkové dráhy). Již dříve obdržel oficiální souhlas rakouského spolkového ministerstva pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie.
Rakousko je nyní po Německu druhou zemí v Evropě, která schválila Coradia iLint jako čistou alternativu k dieselovým vlakům. Alstom v současné době zaujímá vedoucí postavení na světě v nabídce osvědčeného a testovaného vodíkového vlaku připraveného pro sériovou výrobu. Při této příležitosti Gian Luca Erbacci, senior viceprezident společnosti Alstom Europe, uvedl: „Coradia iLint prokázala, že je vhodná pro všechny trasy. I na strmých úsecích je její výkon přesvědčivý.“
ITÁLIE JAKO TŘETÍ
Další zemí, kde začnou jezdit vlaky s pohonem na vodík, bude Itálie. Tamní dopravce Ferrovie Nord Milano (FNM) objednal u Alstomu celkem šest nových jednotek s opcí na dalších osm. Hodnota zakázky je 160 milionů eur, přičemž první vlak bude dodán do tří let.
Nové vlaky budou vycházet z jednotek Coradia Strema pro regionální dopravu, které se vyrábějí v závodech Alstomu v Itálii. Vodíková technologie má být stejná jako ta používaná v jednotce iLint, která již jezdí v Německu. Podle Alstomu bude mít podobný dojezd, jako mají dosud dieselové vlaky.
Alstom zdůraznil, že půjde z většiny o italský vlak: vývoj a výroba proběhne v závodě Savigliano. FNM chce nové vlaky nasadit na trať Brescia–Iseo–Edolo. FNM je druhým největším dopravcem v Itálii, většinu v něm vlastní Lombardie.
TAKÉ DEUTSCHE BAHN CHYSTÁ ZMĚNU
Také v Německé spolkové železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) už téměř nastal soumrak dieselových vlaků. Na rok 2024 zde plánují zkušební provoz vodíkového vlaku, který vyrobí společnost Siemens. Vzhledem k množství dieselelektrických jednotek, jež mají být nahrazeny, se zde otevírá trh za miliardy. DB chce být klimaticky neutrální do 30 let. K dosažení tohoto cíle se musí vyměnit asi 1 300 dieselových lokomotiv. V Německu nemá asi 13 000 km tratí nadzemní vedení, což odpovídá přibližně 39 % sítě.
„V Evropě vidíme tržní potenciál 10 000 až 15 000 jednotek, které budou v příštích deseti až patnácti letech nahrazeny,“ uvedl šéf Siemens Mobility Michael Peter v rozhovoru pro agenturu Reuters. Vlak Mireo Plus stojí pět až deset milionů eur, podle vybavení. „Výsledkem je tržní potenciál 50 až 150 miliard eur v Evropě.“
Dvouvozový vlak společnosti Siemens by měl mít dojezd 600 km. U třívozové verze je počítáno s dojezdem 1 000 km.
Pro vodíkový vlak už Deutsche Bahn přestavuje své zařízení pro údržbu v Ulmu a vyvíjí mobilní čerpací stanici na vodík. Ten by měl být vyráběn v Tübingenu pomocí obnovitelných energetických zdrojů. Vlak nahradí naftovou motorovou jednotku mezi Tübingenem, Horbem a Pforzheimem, což sníží produkci oxidu uhličitého o 330 t ročně.
Vláda Bádenska-Württemberska poskytla projektu podporu a Spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury (BMVI) oznámilo svůj záměr projekt financovat.
Prototyp, který společnost Siemens Mobility vyrobí, vychází z elektrické trolejové regionální trakční jednotky Mireo. Generální ředitel Michael Peter k tomu uvedl: „Společnosti Siemens Mobility a Deutsche Bahn společně vyvinou novou generaci vodíkového dopravního systému. Jde o komplet skládající se z vozidla s vodíkovým pohonem a z infrastruktury. A to včetně inovativní plnicí stanice, která dokáže doplnit palivo do vozidla za pouhých 15 minut. Trakční jednotka Mireo Plus H bude disponovat výkonem 1,7 MW, bude mít zrychlení až 1,1 m/s2 a nejvyšší provozní rychlost 160 km/h.“
Oficiálně se společný vývojový projekt nazývá H2goesRail. Spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury oznámilo jeho financování prostřednictvím Národního inovačního programu pro technologii vodíku a palivových článků (NIP 2). NIP 2 je koordinován národní organizací Hydrogen and Fuel Cell Technology (NOW) a implementován organizací pro řízení projektů Jülich.
ENERGETICKÝ PARK
V této souvislosti není bez zajímavosti zpráva, že Siemens Smart Infrastructure (Zug, Švýcarsko) a společnost WUN H2 podepsaly smlouvu na vybudování jednoho z největších závodů na výrobu vodíku v Německu. Umístěn bude ve Wunsiedelu na severu Bavorska. S výkonem 6 MW v počáteční fázi bude elektrárna fungovat pouze na obnovitelnou energii a bez produkce CO2.
Elektrárna společnosti Siemens Energy má být uvedena do provozu koncem roku 2021 a bude mít v první fázi kapacitu na výrobu více než 900 t vodíku za rok. Po úplném rozšíření bude dodávat až 2 000 t/rok. Výstavba se realizuje v souladu s vládním plánem, podle něhož se Německo zavázalo, že bude vůči skleníkovým plynům neutrální do roku 2050. Za tímto účelem musí všechna odvětví využívající energii, jako je doprava a průmysl, usilovat o dekarbonizaci.
Závod ve Wunsiedelu bude sloužit jako model pro celé Německo. Převede obnovitelnou energii dostupnou v tomto regionu, například z fotovoltaiky a větrné energie, na skladovatelný vodík, čímž ji zpřístupní pro aplikace v mobilitě a průmyslu. To je obzvláště užitečné, když se ve slunečných a větrných dnech vyrábí více energie z obnovitelných zdrojů, než je potřeba.
Elektrárna využívající elektrolýzu bude postavena v energetickém parku Wunsiedel vedle již existujícího skladu baterií společnosti Siemens, který doplňuje energetickou koncepci budoucnosti.
Projekt poskytne regionu severního Bavorska vlastní zdroj vodíku. Bude se plnit do plynových lahví pro místní distribuci a distribuovat kamionem místním a regionálním koncovým zákazníkům, zejména v Horních Frankách, Horním Falcku, jižním Durynsku a Sasku, a dokonce v západních Čechách.
Pro vodík získaný z elektrolýzy vody pouze s využitím energie z obnovitelných zdrojů energie se vžilo označení „zelený“. Ve Wunsiedelu bude použit elektrolyzér Silyzer 300 logicky od společnosti Siemens Energy. Bude použit proces elektrolýzy PEM.