Loňský barcelonský MWC (největší veletrh s mobilními technologiemi na světě konaný v březnu) byl zrušen, zářijová IFA 2020 v Berlíně proběhla v omezeném režimu a letošní veletrh CES (Consumer Electronic Show) v Las Vegas v USA byl výhradně digitální. Pandemie tak citelně zasáhla i veletrhy s touto nomenklaturou. K prohlídce CES, který vloni navštívilo na 170 tisíc návštěvníků, postačil webový prohlížeč.
CTA (Consumer Technology Association neboli Asociace spotřebních technologií) navíc formou tiskové zprávy oznámila změnu jeho konání, takže se nově uskutečnil 11. až 14. ledna letošního roku. Dříve stanovený začátek se tedy posunul o pět dní. Nic to však neměnilo na tom, že se veletrh uskutečnil bez fyzické účasti analytiků, novinářů a široké veřejnosti, takže akce byla pouze virtuální. Všechny technologické novinky a exponáty byly prezentovány v podobě předchystaných živých streamů a tiskových konferencí.
GLOBÁLNÍ PLATFORMA INOVACÍ
Tento světový veletrh je nejvlivnější technologickou událostí na světě – Gtestovacím polem pro průlomové technologie a globální inovátory. Místem, kde největší i malí výrobci či společnosti obchodují a setkávají se s novými partnery CES, který právě vlastní a provozuje sdružení spotřebitelských technologií (CTA), nabízí všechny aspekty technologického odvětví.
První ročník tohoto veletrhu se konal v New Yorku v červnu 1967. Od té doby byly na každoroční výstavě předvedeny tisíce produktů, včetně mnoha, které změnily naše životy.
Například v roce 1970 zde byl představen videorekordér (VCR), v roce 1974 Laserdisc Player, v roce 1981 videokamera a přehrávač kompaktních disků, v roce 1991 Compact Disc-Interactive (CD-i), v roce 1994 digitální satelitní systém (DSS), v roce 1996 Digital Versatile Disk (DVD), v roce 1998 televize s vysokým rozlišením (HDTV), v roce 1999 videorekordér s pevným diskem (PVR), v roce 2008 OLED TV, v roce 2013 Ultra HDTV, flexibilní OLED, technologie automobilů bez řidiče, v roce 2014 3D tiskárny, senzorová technologie, zakřivené UHD, nositelné technologie, v roce 2015 4K UHD, virtuální realita, bezpilotní systémy atd.
LASEROVÉ TELEVIZORY
Ani letošní rok nebyl výjimkou a přinesl řadu novinek a zajímavých výrobků. Například čínská společnost Hisense Visual Technology hned první den na tiskové konferenci představila své nové laserové televizory.
První novinkou je prototyp 70″ samovysunovacího Laser 4K televizoru (Self-Rising Screen Laser TV). Koncepčně vychází z rolovacího OLED TV od LG, takže ve vypnutém stavu vypadá jako širší stolek na televizor. Stolek však obsahuje laserový projektor a stočené plátno, které se po zapnutí samo rozvine. Laser TV samozřejmě obsahuje i reproduktory, veškeré TV tunery a konektory jako klasický televizor.
Další novinkou jsou dva modely laserové televize s technologii TriChroma. Budou mít úhlopříčku 75 a 100 palců a jako první dokážou pokrýt barevný prostor standardu BT2020 a zobrazit přibližně 90 % barev viditelných lidským okem. Dr. Liou Sien-žung, hlavní vědecký pracovník Hisense, ve své přednášce vysvětlil, že tato laserová technologie přináší „čistší“ barvy pro zobrazení než u běžného televizoru. TriChroma eliminuje okolní osvětlení a přináší vyšší barevný standard než u špičkových kin.
Hisense sází na laserovou televizi, protože ve velkých úhlopříčkách nabízí příznivější cenu než LCD technologie a proti stejně velkým LCD televizorům má poloviční spotřebu elektrické energie.
Laser TV jsou v podstatě televizory, které pro zobrazení využívají short-throw projektory. Na rozdíl od klasických projektorů mohou být umístěny velmi blízko stěny, na kterou je obraz promítán, instalace je tak daleko jednodušší. Stejně tak nabízejí stejnou výbavu jako televizory (tuner, konektory, reproduktory), takže na rozdíl od běžného projektoru nejde pouze o zobrazovač vyžadující externí zdroj signálu.
VĚTŠÍ A JASNĚJŠÍ DISPLEJE
Také další výrobci se ve svých virtuálních prezentacích zaměřili na televizory nové generace týkající se příchodu 8K Ultra HD a Nextgen TV.
Třeba jihokorejská a globální technologická společnost LG Electronics (sídlící na ostrově Yeouido v Soulu) využila CES 2021 jako příležitost k odhalení své nové řady OLED, QNED Mini LED a NanoCell TV. Řada LG byla vylepšena o nové funkce, včetně nového OLED panelu, nové pokročilé struktury LCD panelu, která kombinuje barevnou technologii Quantum NanoCell s mini LED podsvícením a nabízí vylepšený kontrast, vylepšený procesor umělé inteligence (AI) a nový design webOS.
OLED (anglicky organic light-emitting diode) je typ LED, kde se jako elektroluminiscenční látka využívají organické materiály. Ty jsou uloženy mezi dvě elektrody, z nichž alespoň jedna je průhledná. Využívají se při konstrukci displejů, například v televizních obrazovkách a mobilních telefonech. Technologie pochází z roku 1987, kdy ji vyvinula americká firma Eastman Kodak. Nyní se používají především v přístrojích jako mobilní telefony nebo MP3 přehrávače a televizní obrazovky.
„Jako první televizory kombinující technologie quantum dot a NanoCell v jednom produktu produkují LG QNED velmi přesné barvy, zatímco pokročilé LED podsvícení nabízí lepší kontrast a hlubší černou pro výjimečné živé a realistické zobrazení,“ vysvětluje firma. Podsvícení Mini LED zahrnuje až 30 tisíc malých LED.
UMĚLÁ INTELIGENCE V TV
Další jihokorejská společnost – Samsung – propagovala své letošní novinky v oblasti audiovize sloganem „Až za hranice vnímání“. V praxi to znamená, že rovněž vsadila na další vylepšování obrazu a zvuku. Televizní portfolio pro rok 2021 tvoří produktové řady Neo QLED, Micro LED a Lifestyle TV.
V případě Neo QLED má kvalitu obrazové a zvukové složky vylepšovat procesor Neo Quantum a algoritmy strojového učení, které zohledňují typ vysílaného obsahu a divácké návyky konkrétního uživatele. „Technologie Neo QLED umožňuje ovládat jas v 12bitové hloubce v 4 096 krocích, čímž se rozšiřuje oblast mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem a sledování obrazu v HDR kvalitě je opravdovým zážitkem,“ vysvětluje firma.
Světelný zdroj v těchto modelech označuje Samsung jako Quantum Mini LED. „Diody Quantum Mini LED dosahují jen 1/40 výšky běžné LED diody. Místo obvyklé technologie, kdy se světlo rozptyluje čočkou a každá dioda je připevněna samostatně, využívá systém Quantum Mini LED tenoučkých mikrovrstev pro větší počet diod současně,“ uvádějí podkladové materiály výrobce.
U všech modelů řad QLED a Neo QLED pro rok 2021 jsou k dispozici nové funkce pro uživatele se speciálními potřebami: Caption Moving, Sign Language Zoom nebo Multi-Output Audio, které ocení lidé s poruchami či ztrátou zraku a sluchu. V roce 2022 se Samsung chystá rozšířit funkci Voice Guide, tedy hlasovou instruktáž pro lidi s poruchami zraku, i do dalších produktových kategorií.
Marketingové materiály konkurenční japonské společnosti Sony uvádějí, že firemní nové „televizory jsou navrženy tak, aby přemýšlely jako my“. Jinak řečeno by to mělo znamenat, že místo jednotlivého vyhodnocování prvků obrazu, například barev, kontrastu a detailů, budou vyhodnocovat všechny tyto složky souběžně. Zobrazení pak bude vyváženější.
„Procesor rozděluje obrazovku na stovky oblastí, ve kterých rozpoznává jednotlivé objekty,“ vysvětluje Sony podstatu technologie. Například se pokusí určit, co je hlavní objekt, a u něj pak lépe prokreslí detaily. „Tím zajistí, že objekt získá realistickou hloubku ostrosti a vynikne stejně jako v reálném světě,“ tvrdí výrobce. Vyzdvihuje také funkci XR 4K Upscaling, která by měla u obrazu přepočítaného do vyššího rozlišení umět nahradit chybějící textury a detaily, například zvířecí srst.
Rovněž japonský Panasonic, jehož největší novinkou pro tento rok má být OLED televizor JZ2000, který se bude vyrábět s úhlopříčkami 55 a 65 palců, se nezapomněl pochlubit umělou inteligencí. „Televizor je vybaven novým procesorem, který dokáže pomocí umělé inteligence určit, jaký druh obsahu sledujete, a automaticky optimalizovat obraz i zvuk tak, abyste si vždy mohli dopřát co nejlepší zážitek, bez složitého nastavovaní,“ zdůrazňují oficiální podklady.
PRVNÍ SÍŤOVÝ SYSTÉM WI-FI 6E
Linksys (americká značka hardwarových produktů pro datové sítě prodávaných převážně domácím uživatelům a malým podnikům; původní společnost založili v roce 1988 Victor a Janie Tsao, oba tchajwanští přistěhovalci do Spojených států) se na veletrhu připojila k oznámení o novém síťovém bezdrátovém systému s certifikací Wi-Fi. Systém Linksys AXE8400 Wi-Fi 6E Mesh bude využívat pásmo 6 GHz pro rychlejší a spolehlivější síť.
Linksys AXE8400, poháněný platformou Qualcomm Networking Pro 1210, slibuje „neuvěřitelný výkon“, dvakrát rychlejší než konkurence. Systém může podporovat více než 65 zařízení sdílejících stejnou šířku pásma. Bezdrátový síťový systém AXE8400 bude k dispozici na jaře nebo v létě.
Obdobně společnost D-Link na CES 2021 představila nejnovější technologie, jako jsou Wi-Fi 6, 5G a 2.5 Gigabit Ethernet. Novinky jsou navrženy tak, aby optimalizovaly ekosystém domácí sítě a ještě více pomáhaly přizpůsobovat se novým problémům dnešní doby při bezpečném propojení lidí na celém světě s jejich zařízeními, vylepšení zabezpečení domácností, stejně jako podpoře způsobu, jakým lidé tráví volný čas, učí se nebo pracují na dálku.
56″ OLED „AUTOMOBILOVÉ KINO“
Mercedes-Benz představil průkopnický Hyperscreen MBUX (Mercedes-Benz User Experience), který představuje začátek další kapitoly v interakci mezi vozidlem a uživatelem. Díky umělé inteligenci, podle sdělení výrobce, „posouvá provoz a zobrazení infotainmentu, pohodlí a funkce vozidla na novou úroveň a nabízí digitální zážitek, který je stejně emotivní, intuitivní a bez námahy pro řidiče i spolujezdce“. Novinka je tvořena třemi displeji, ukrytými pod lehce zahnutou skleněnou deskou, která prakticky tvoří celou palubní desku. Automobilka poprvé představila systém MBUX, který spojoval digitální přístrojový štít a obrazovku infotainmentu do jednoho panelu, na veletrhu CES v roce 2018. Nyní však přichází s jeho další evolucí, která se poprvé objeví ve vlajkovém elektrickém sedanu EQS, jehož příchod na trh se očekává v roce 2022.
Základem systému MBUX Hyperscreen je lehce prohnutá skleněná deska, zabírající téměř celou šířku palubní desky, která je největším kdy v Mercedesu použitým skleněným panelem. V ní jsou pak zabudovány tři samostatné OLED obrazovky, které plní roli digitálního přístrojového štítu, hlavní obrazovky infotainmentu a speciální obrazovky pro spolujezdce.
Největší předností na celém systému MBUX Hyperscreen by však měla být jednoduchost jeho ovládání, s nímž by navíc měla pomáhat speciálně navržená umělá inteligence, která umí ukládat profily různých řidičů a jejich nastavení. Měl by být v nových elektrických modelech automobilky, tedy prémiovém sedanu a zřejmě i prémiovém SUV s označením EQS, volitelným prvkem výbavy.
PRVNÍ AUTONOMNÍ ZÁVODNÍ AUTO
I to bylo na veletrhu představeno v rámci soutěže autonomních (neboli samořiditelných) vozidel bez řidiče IAC (Indy Autonomous Challenge) na legendárním Indianapolis Motor Speedway a v souvislosti s budoucností motoristického sportu i jeho sbližováním s autonomními technologiemi.
Jedná se o nejvýznamnější americký závodní okruh. Na trati dlouhé 4 km se čtyřmi klopenými zatáčkami poměřují závodníci své síly již 110 let. Dráha byla původně postavena pro testování nových technologií v automobilovém průmyslu a tuto roli bude opět hrát 23. října 2021, kdy se zde má konat první závod autonomních vozidel.
V klání nazvaném Indy Autonomous Challenge se mezi sebou utkají vysoké školy, které připraví závodní speciály, jež se budou po okruhu pohybovat samostatně. Konkrétně je úkolem příprava řídicího softwaru s cílem urychlit komercializaci plně autonomních vozidel a pokročilých systémů asistence řidiče.
Soutěž sestává z pěti kol – jednotliví účastníci podle zadání musejí nejprve předložit dokumentaci, ukázat video funkčního vozu nebo se zúčastnit závodu autonomních motokár Purdue University. Ve třetím kole se bude závodit v simulovaném prostředí, čtvrté kolo pak již bude testování na závodní trati. Vítěz si odnese finanční částku ve výši jednoho milionu amerických dolarů (asi 23 milionů korun), za druhé místo bude vyplaceno 250 tisíc dolarů a za třetí 50 tisíc.
Všechny týmy budou muset používat upravenou verzi závodního vozu Dallara IL-15 Indy Lights, který jezdí v divizi seriálu závodů IndyCar. Tyto monoposty jsou schopny dosahovat maximální rychlosti až 340 km/h. Dallara bude spolupracovat s každým týmem na přeměně auta na autonomní „závoďák“.
3D PROSTOROVÝ ZVUK A KONCERTY ŽIVÉ HUDBY V AUTOMOBILU
Harman Kardon (divize americké společnosti Harman International Industries, dceřiné společnosti Samsung Electronics, která vyrábí domácí a automobilová audiozařízení a byla založena v roce 1953 obchodními partnery Sidneym Harmanem a Bernardem Kardonem) oznámila na CES 2021, že chce vylepšit zvukový zážitek ve vozidle novou streamovací službou, která přenáší živé koncerty na displej vozidla, doplněnou novými „okřídlenými“ opěrkami hlavy poskytujícími 3D prostorový zvuk.
Výrobce sdělili, že Live použije sítě páté generace (5G) k výkonnému přenosu do automobilů, mobilních zařízení a inteligentních televizorů. Fanoušci budou moci komunikovat s umělcem povzbuzováním, zadáváním žádostí o skladby nebo hlasováním na stanoveném seznamu. Umělci tak budou moci hrát skladby vyžadované fanoušky.
Základní systém Personal Audio Headrest Platform umožňuje každému cestujícímu upravit úroveň prostorového zvuku a dvoukanálového zvuku podle jeho představ.
Zatím nebyly zveřejněny podrobnosti o tom, kdy se koncept může stát realitou, ani které automobilové značky uvažují o jeho přidání do svých vozidel. Harman však není jedinou audio firmou, která touto cestou připravuje průlom v oblasti automobilového průmyslu.
CHYTRÝ ROTOPED
Pokrok ve vývoji doznala rovněž zařízení pro sportovní využití, ať už jsou to aplikace a programy, fungující jako osobní trenéři a motivátory, nebo cvičící nástroje či trenažéry, které mají cvičení usnadnit. Příkladem může být chytrý rotoped Bowflex VeloCore využívající i režim naklánění, aby lépe simuloval jízdu. Pro větší požitek je k dispozici 22″ obrazovka s aplikací fitness služby JRNY, která poskytuje různý digitální obsah včetně osobního trenéra. Součástí rotopedu jsou mimo jiné i činky, nastavitelná dotyková obrazovka HD (je vyžadováno připojení Wi-Fi), 100 úrovní odporu či náramek bezdrátové technologie Bluetooth pro tepovou frekvenci.
Příští veletrh CES se má do Las Vegas vrátit ve dnech 5. až 8. ledna 2022. Lze jen doufat, že už proběhne v běžné podobě.