Letošní rok byl bohatý na význačné sportovní události. Ať už to byla pařížská olympiáda, nebo pro Evropany fotbalové mistrovství. Při jedné podobné akci v minulých letech upoutala veřejnost nebo spíše jednotlivé fotbalové kluby robotická postava fotbalového brankáře RoboKeeper.
Techniky zákroků fotbalových brankářů se sice předmětem zájmu výzkumníků TU Dorthmuns a Fraunhoferova institutu pro tok materiálu a logistiku (Fraunhofer IML — Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik), sídlící rovněž v Dortmundu, nestaly, přesto je jejich robotický, či spíše automatizovaný brankář Robo-Keeper v mnohém unikátní. Ohromuje tím, že byť má figurka brankáře s představou humanoidního robota pramálo společného, chytí téměř vše, co letí na jeho branku, byť by střelu prováděl světem nejuznávanější střelec.
Svatyně, kterou RoboKeeper střeží, je vybavena dvěma gigabitovými kamerami, které zaznamenávají 90 snímků za sekundu. Z vyhlídky nad brankou sledují každý pohyb vystřeleného míče, který se barevně odlišuje od svého okolí. Software pro zpracování obrazu využívá příchozí snímky k výpočtu místa, kde míč pravděpodobně zasáhne branku. Tyto informace přenáší v reálném čase do ovladače motoru, který pak ovládá samotné pohyby robotického brankáře. To vše se odehrává ve zlomcích sekundy. První výsledek je k dispozici cca 50 ms po výstřelu, což při rychlosti střely 100 km/h znamená, že míč už uletěl 1,5 m. Necelých 300 ms přitom Robo-Keeper potřebuje na dosažení záchytu v nejvzdálenějším bodu branky, z vertikální polohy doleva nebo doprava. Z pohledu zrychlení tak zahanbí i vůz formule 1! Míč za tu dobu popoletí ještě o 8,5 m.
Robotický brankář však díky svému vybavení dokáže i zcela automaticky uložit penalizaci.
Celý proces, ať už jde o jeho využití pro zábavu, nebo nácvik střelby na branku chráněnou robotickým brankářem, lze automaticky zachovat v paměti a zdokumentovat na souboru fotografií nebo videí.
Vzhledem k pozitivnímu ohlasu, jakého se robotickému brankáři dostalo, byl systém i nadále vyvíjen a dnes je uzpůsoben i pro sporty pozemního hokeje, ledního hokeje a házené.
Ačkoliv se však na první pohled zdá, že jde jen o pouhou kuriózní hříčku studentů a výzkumníků, zkušenosti z tohoto projektu pomohou např. při zdokonalování detekčních a vyhodnocovacích schopností, jakož i schopností rychlých reakcí autonomních vozidel.