Přes 4 miliony litrů biomléka ročně a více než 700 krav v celém stádu – největší ekologická mléčná farma v Česku zvládá náročný provoz i díky pokročilým technologiím.
Ačkoliv označení bio vyvolává v mnohých spotřebitelích pocit, že jde o návrat ke starému způsobu hospodaření se vším všudy, tedy i s opuštěním výdobytků moderní civilizace, nemusí to být vždy pravda. Splnit náročné podmínky kladené na pěstitele a chovatele, kteří značku bio chtějí nejen získat, ale i udržet, není vždy jednoduché. O to složitější to mají ti, kteří chtějí produkovat biozemědělství ve velkém. Své o tom vědí v Otročíně. Tamní mléčná biofarma, největší v České republice, to neměla se splněním náročných podmínek oficiální certifikace ministerstva zemědělství jednoduché, na pomoc proto povolala moderní technologie.
ŽVÝKACÍ SENZORY
Ty mnohdy předčí i samotný lidský faktor, díky nim se totiž daří předcházet zdravotním problémům. Farma využívá například žvýkací senzory, které na krku nosí dojnice a jalovice staré 13 až 15 měsíců. Díky monitoringu žvýkání mají pracovníci farmy dokonalý přehled o pohybové aktivitě a frekvenci žvýkání.
„U krav je přežvykování nesmírně důležité, díky senzorům dokážeme vyhodnotit spoustu informací – pokud se u krávy vyskytne problém se žvýkáním, má problém i samo zvíře. Díky monitoringu žvýkání tak můžeme např. s dvoudenním náskokem zachytit zánět mléčné žlázy, průběh případného onemocnění je pak mírnější,“ vysvětluje přínos jednoho z moderních zařízení ředitel Richard Tintěra.
OCASNÍ SENZORY
Další technologickou vychytávkou, kterou na farmě používají a jež jim usnadňuje zejména průběh porodu, jsou ocasní senzory. „Jalovici se nasadí týden před otelením a má za úlohu monitorovat, zda už začal porod, případně zda probíhá, jak má. Dobytek by měl mít v období před porodem maximální klid, pracovník tak za nimi nemusí neustále chodit, zvířata kontrolovat a rušit. Namísto toho vše probíhá na dálku, k osobní přítomnosti člověka tak dochází jen v nejnutnějších případech,“ uvádí Tintěra s tím, že vyskytne-li se problém a porod do dvou hodin neproběhne, pošle senzor SMS upozornění.
KRMICÍ ROBOTY
Jedním z kritérií ministerstva pro biozemědělství je i krmení. To musí být přizpůsobeno fyziologickým potřebám zvířat v jejich aktuálním vývojovém a produkčním stadiu. I s tím na největší mléčné biofarmě pomáhají moderní technologie. Ve stájích jezdí tři roboty, které krávám pravidelně přihrnují krmivo do jejich dosahu.
Aby bylo zajištěno vhodné krmení i pro telata, používají se krmicí automaty. Telata mají čip, jenž eviduje jejich krmné plány. Automat jim podle toho dávkuje krmení a v případě, že již dostala celou denní dávku, jim automat další krmivo už nedodá.