Bezosádkové povrchové plavidlo Saildrone SD 1200 úspěšně prozkoumalo více než 45 000 kilometrů čtverečních dosud nezmapovaného dna oceánu kolem Aleutských ostrovů na Aljašce a oblasti u kalifornského pobřeží.
Americká společnost Saildrone z Alamedy v Kalifornii od roku 2012 vyvíjí, vyrábí a provozuje flotily autonomních hladinových plavidel, které nazývá „oceánskými drony“ či „saildrony“. Jejich pohon kombinuje větrnou a solární energii. V současnosti mají k dispozici tři typy saildronů: 7m Saildrone Explorer, 10m Saildrone Voyager a největší 20 m dlouhý Saildrone Surveyor.
V červenci loňského roku vyslala společnost Saildrone jedno ze svých plavidel Surveyor na nebezpečnou výpravu do bouřlivého severního Pacifiku. Plavidlo napěchované rozmanitými senzory a přístroji mělo za úkol zmapovat doposud „prázdná“ místa kolem aljašských Aleutských ostrovů a oceánu u pobřeží Kalifornie.
Ačkoliv na hladině oceánu kolem Spojených států probíhá čilý lodní provoz, zdejší vody a mořské dno jsou až překvapivě málo zmapované a prozkoumané. Pacifik v oblasti Kalifornie a Aleutských ostrovů patří k nejvíce „zanedbaným“ oblastem. Průzkum oceánu plavidly s lidskou posádkou je přitom zdlouhavý, náročný a hlavně nákladný. Jde tedy o skvělou příležitost pro saildrony.
Ze základny v Alamedě vyrazilo na průzkum Pacifiku plavidlo Saildrone Surveyor SD 1200. Jeho průzkumná a mapovací výprava trvala celé měsíce. Zhruba 20m loď s plachtou o výšce 13 m nabrala vítr a vyrazila průměrnou rychlostí 5 uzlů [knot — kt nebo kn = jednotka námořní míle (1 852 m) za hodinu, tedy 5 kt = 9,26 km/h — pozn. red.]. V případě potřeby má k dispozici dieselový motor o výkonu 78 koňských sil, s nímž může Saildrone Surveyor dosáhnout rychlosti až 10 kt.
Na palubě je soustava fotovoltaických panelů zajišťujících elektrickou energii pro elektroniku a přístroje určené ke sběru oceánografických, meteorologických a akustických dat. Plavidlo vezlo i zařízení Environmental Sample Processor, vyvinuté v institutu Monterey Bay Aquarium Research Institute. Jde vlastně o malou laboratoř určenou ke sběru genetických dat o biologické diverzitě a stavu oceánu. Data získaná během plavby budou zpřístupněna prostřednictvím portálu National Centers for Environmental Information Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Saildrone Surveyor: Délka: 20 m
Pohon: diesel/elektrický + větrný pohon (v průměru 5 kt; 9,3 km/h)
Cestovní/max. rychlost: 6/10 kt (11,1/18,5 km/h)
Výdrž: > 180 dní
Funkce a vybavení: strojové učení, 500m profilovací naviják, radar, kamery
Foto: Saildrone