Pandemie způsobila světovému veletrhu CES mnoho potíží, ale také uspíšila vývoj mnoha inovací. Počet vystavovatelů a návštěvníků v Las Vegas sice v porovnání s předchozími lety rapidně poklesl, díky živým přenosům se však současně s novinkami mohly seznámit i miliony příznivců spotřební elektroniky po celém světě, kteří by se do místa dění nevypravily ani za jiných okolností.
Společnost LOD tvrdí, že by uměla změnit situaci v oblasti hromadných akcí a podstatným způsobem zkrátit pandemii, kdyby byla nasazena její novinka LOD Protect. Jedná se o lampu neutralizující viry a bakterie ve vzduchu. Nasává vzduch, čistí jej v „dezinfekčním tunelu“ pomocí ultrafialových paprsků od nežádoucích částic a poté je opět vylučuje. Společnost hovoří o „vzduchovém očkování“ a říká, že 99 % všech virů a bakterií ve vzduchu lze odstranit do 20 minut. Koncept funguje pro všechny typy koronaviru, včetně varianty omikron, která se v poslední době rychle rozšířila. Její novinka je zatím pouze jedním z mnoha exponátů letošního veletrhu CES, ale to by se brzy mohlo změnit.
ELEKTRICKÉ VOZY HRÁLY PRIM
Společnost General Motors představila v Las Vegas nový elektrický pick-up Chevrolet Silverado, o kterém tvrdí, že bude mít dojezd 400 mil (více než 640 km). Ale přichází na trh, kterému vévodí vážná konkurence v podobě Fordu F-150 Lightning, na který prý existuje už téměř 200 000 předobjednávek a jehož prodej by měl výrobce zahájit v letošním roce. Je tu také Rivian RT1, který by měl přijít do prodeje v březnu. A pak je tu Cybertruck od Tesly, který se začne vyrábět koncem tohoto roku.
Mercedes představil svůj nový koncept Vision EQXX dokonce s dojezdem 620 mil (cca 1 000 km) na jedno nabití. BMW prezentovala první auto na světě měnící barvy — i když někteří budou zpochybňovat tvrzení o „barvě“, protože vzhled BMW iX Flow lze stisknutím tlačítka měnit nejen z plné černé až do bílé a zase zpět, ale může zobrazovat i složité monochromatické vzory. Místo vývoje radikální nové technologie lakování se tedy BMW zaměřilo na obdobu známých zobrazovacích technologií, které zařízení, jakými jsou např. elektronické čtečky, používají už po desetiletí.
Přechod na elektromobily otřásá trhem, a zatímco se mnoho zavedených výrobců automobilů snaží dohnat tento vývoj, nový vůz Vision-S 02 od Sony představuje jeden z prvních velkých výbojů tradičního výrobce elektroniky do prostoru elektroaut. Má elegantní tříobrazovkovou digitální přístrojovou desku, přídavnou haptickou dotykovou obrazovku, displeje bočních zrcátek, vestavěné hlasové ovládání, senzory pro autonomní parkování a další. Je pozoruhodné, že na rozdíl od některých jiných výrobců elektromobilů se nezdá, že by si Sony nastavila své ambice příliš vysoko — Vision-S 02 je zatím navržen tak, aby podporoval schopnosti autonomního řízení úrovně 2+.
Koncern Sony však oznámil, že vytváří novou divizi Sony Mobility, která bude vyvíjet budoucí elektrická vozidla, takže je jasné, že společnost nepropaguje jen technologii, kterou v budoucnu ve skutečnosti nikdy nikdo neuvidí.
Trh s elektromobily je zatím poměrně malý, v USA nyní představují jen asi 3 % všech prodaných vozů. Segment však láká obrovské investice a očekává se, že počet aut bez spalovacího motoru v příštích letech strmě poroste. Vláda prezidenta Joea Bidena chce tomuto trendu napomoci štědrými daňovými úlevami na nákup nových elektromobilů, čímž chce splnit cíl snížit emise skleníkových plynů o polovinu do konce desetiletí. Proti tomu se však stavějí republikáni, kteří tvrdí, že vláda tak chce podporovat jen bohaté vrstvy, protože chudší na drahé elektrické vozy stejně nebudou mít ani s dotacemi.
MOBILITA BUDE AUTOMATIZOVANÁ
Nejde však jen o samotná vozidla. CES 2022 poskytl také pohled na technologie budoucích vozů, včetně prvků samočinného řízení, které nakonec zajistí, že se budete moci dostat z místa na místo, aniž byste museli sledovat silnici.
Mobilita budoucnosti je automatizovaná, síťová, elektrifikovaná a personalizovaná. V budoucnu se budou vozidla čím dál více pohybovat elektricky, budou propojena s ostatními účastníky silničního provozu a jejich okolím a budou svým pasažérům nabízet individuálně přizpůsobené cloudové služby, jako jsou varování pro řidiče v opačném směru nebo informace o stavu vozovky.
Společnost Bosch ve svém předváděcím voze na veletrhu prokázala své porozumění systémům v oblasti softwaru a hardwaru. Jedním příkladem jsou sluneční clony, jež chrání řidiče před nepříjemným protisvětlem. Po sklopení však často blokují velké části zorného pole. Bosch tento problém řeší novým průhledným LCD. Virtuální zorník je navíc propojen s kamerou pro pozorování cestujících, která mimo jiné snímá polohu řidičových očí. Virtuální sluneční clona pak za pomoci umělé inteligence bude schopna na základě vyhodnocení snímaného obrazu měnit ztmavení displeje v místech, kde by slunce nebo jiné světelné zdroje oslepovaly řidiče. Zbytek zůstává průhledný a nezakrývá výhled na dopravní situaci.
Continental, nadnárodní společnost vyrábějící automobilové díly s pobočkami v USA v Auburn Hills, na veletrhu předvedla svou vizi budoucích technologií propojených vozidel. Nabízí zastřešující soubor řešení pro serverové architektury a byl prvním dodavatelem, který přinesl na trh Body High Performance Computer (HPC).
Ukazuje také, jak software a výkonná IT infrastruktura založená na Continental Automotive Edge Framework umožňuje nové funkce a transformuje mobilitu. Tato modulární hardwarová a softwarová platforma propojuje vozidlo s cloudem.
Technologie Vehicle-to-Everything (V2X) firmy Continental využívající kolektivní vnímání umožňuje autům a řidičům vidět očima ostatních, což zvyšuje bezpečnost všech zranitelných účastníků silničního provozu
Na veletrhu CES poprvé prezentovala svůj přepínatelný displej, jehož cílem je pobavit spolujezdce vpředu a zároveň omezit rozptylování řidiče. To umožňuje cestujícím zapojit se do informačního a zábavního systému mimo výhled řidiče, i když je vůz v pohybu. Zájem vzbudila také technologie Vehicle-to-Everything (V2X) využívající kolektivní vnímání pro zlepšení bezpečnosti provozu. To doplňuje nový standard zpráv V2X o možnost sledovat provoz a situaci na vozovce pohledem ostatních řidičů. Díky V2X využívajícím kolektivní vnímání vozidlo využívá informace ze senzorů jiných vozidel a senzorů infrastruktury ke zvýšení bezpečnosti v situacích, kdy není dostupná přímá viditelnost. To je významné z důvodu přínosu pro zranitelné účastníky silničního provozu, kteří podle Světové zdravotnické organizace představují více než 50 % všech úmrtí v dopravě na celém světě — včetně chodců, zvířat, cyklistů, skútrů, skateboardistů a motocyklistů.
KTERÝ TELEVIZOR JE NEJLEPŠÍ
Automobily jsou možná novými hvězdami CES, ale televizory jsou stále jednou z nejsledovanějších kategorií. CES je jak autosalonem, tak i technologickou show.
Také letos zde byla spousta novinek ve vysokém rozlišení 8K. Ale platí: pokud si člověk doma neinstaluje televizi velikosti billboardu nebo sedí příliš blízko obrazovky, pak 8K pro něho nemá význam. Dalším problémem je fakt, že jen málokteré vysílání pracuje s takovým rozlišením.
Samsung uvedl aktualizovanou verzi svého Frame TV s antireflexním matným displejem. Společnost také představila nový bezbateriový dálkový ovladač, který lze nabíjet slunečním zářením nebo absorbováním energie z rádiových vln routeru.
Také se znovu hodně hovořilo o zobrazovacích technologiích včetně OLED a micro LED, které slibují lepší kvalitu obrazu než tradiční LED panely.
Líbily se televize rolovací i sklápěcí, obrovské i malé, otočné i průhledné. Atraktivní jsou 97" LG G2, dosud největší OLED televizor i nejmenší, 42" řady C2. Obě nové velikosti posouvají na CES 2022 limity OLED televizorů o pár palců dále. Největší překonává předchozího šampiona velikosti OLED, který se prodává od roku 2019, hned o 9". Společnost LG zatím neoznámila ceny svých televizorů pro rok 2022, takže novináři jen spekulovali. Jestliže se 88" 8K model nyní prodává za zhruba 30 000 dolarů, očekávají, že 97" verze bude stát i přes nižší rozlišení alespoň 40 000 dolarů.
UNIKÁTNÍ MONITOR
Samsung ukázal první monitor na světě s 4K (3 840 × 2 160 bodů) se zakřivenou obrazovkou 1000R s obnovovací frekvencí 240 Hz a dobou odezvy 1 ms (GtG). Nese označení Odyssey Neo G8 32". Slibuje otevřít novou kapitolu kategorie herních monitorů. Jeho výkon odpovídá ohromující kvalitě obrazu s Quantum Mini LED.