Japonská společnost N-Ark nedávno představila pozoruhodné plány na plovoucí město, které bude hostit turisty, medicínská zařízení i lety do vesmíru. Navrženo je tak, aby zvládlo jakékoliv reálné zvýšení hladiny oceánu v důsledku globálního oteplování.
Plovoucí město budoucnosti Dogen City by mělo mít kruhový tvar s obvodem o velikosti 4 km. Díky tvaru by si město mělo poradit s drsným počasím i s vlnami tsunami. Projekt počítá s kapacitou 10 tisíc trvalých obyvatel a až 30 tisíc turistů. Plán města počítá se třemi různými typy zástavby: s obytnou zónou ve tvaru prstence, s podvodními obslužnými prostorami s datacentry chlazenými mořskou vodou, managementem města či s lékařskými zařízeními a s plovoucí architekturou v umělém zálivu uvnitř obytného prstence.
Dogen City by ovšem mělo mít rovněž spoustu zeleně, zařízení pro produkci potravin, školy, sportovní areály, parky, hotely a úřední budovy. Architekti N-Ark zahrnuli do své vize také startovací a přistávací plochy pro rakety, které by mohly být součástí raketového dopravního systému. Důraz kladou také na zdravotní péči, včetně pokročilých postupů telemedicíny, robotické chirurgie a vlastního lékařského výzkumu.
V řeči čísel by Dogen City mělo za jeden rok spotřebovat asi 2 000 000 l vody, vyrobit asi 3 300 t odpadu, téměř 7 000 t potravin a asi 22 265 MW energie. Uspokojit takové nároky přitom nebude ani s nejmodernějšími technologiemi úplně snadné. Z konceptu je patrné, že lidé z N-Ark hodně spoléhají na solární energii a pokročilé technologie výroby potravin.
Zatím není jasné, kde by Dogen City mělo vzniknout ani jaký na to bude nutný rozpočet. Tvůrci ale počítají s tím, že by město mělo být v provozu už v roce 2030. Nezdá se to být příliš reálné, ovšem podle mínění Adama Williamse ze serveru New Atlas lze ve světě, v němž právě probíhá stavba neuvěřitelného saúdskoarabského projektu liniového města The Line pro 9 milionů obyvatel, o délce 170 km, těžko takový záměr vyloučit jako úplně bláznivý.
Vizualizace: N-Ark