S plánem vybudovat v nadcházejícím období ve Skotsku a Německu vlastní kosmické základny pro vypouštění středně velkých satelitních systémů přichází nárůst zájmu o vhodné raketové motory. Efektivní po výrobní i provozní stránce.
V rámci projektu CFDμSAT, na kterém se od letošního roku podílí řada organizací, vyvinuli pro výrobu podstatných dílů motoru ve Fraunhoferově institutu IWS aditivní laserovou technologii 3D tisku po vrstvách. Ta splňuje požadavky i na vytvoření chladicích kanálků u spalovací komory, které by při průměru 1 mm bylo jen velmi těžké vyrábět jinou než aditivní metodou.
Vzorem konstrukce raketového motoru, na jehož vývoji se spolu s IWS podílí TU Drážďany, byl vybrán letadlový raketový motor, osvědčený v extrémních letových výškách, kde by mohl být nedostatek atmosférického kyslíku. Aditivní metodou se pro motor ve dvou komponentech vyrábějí vstřikovač paliva, spalovací komora i výstupní tryska. Následuje jejich laserové svařování, opracování funkčních ploch a kontrola dílů a průchodnosti chladicích kanálků nedestruktivní počítačovou tomografií. Jako palivo se v motoru používá kapalný kyslík a etanol. Nejprve se palivo užije k chlazení motoru, kde se zahřívá, a poté se přes injektor už jako zapálená plynná směs dostává do spalovací komory, kde expanduje, aby přes výstupní trysku přineslo dosažení potřebného tahu.
Při testu prototypu motoru na drážďanské TU se dosáhlo doby hoření 30 s. Po ekonomické stránce slibuje aditivní výroba raketového motoru na principu letadlového provedení ve srovnání s konvenčními raketami úsporu paliva kolem 30 %. Navíc přináší aditivní výroba kompaktnější provedení a s tím i nižší hmotnost celého systému.