Výzkumné týmy ve světě zkoumají společné rysy úspěšných firem. Hledají model, který je možné napodobit a dosáhnout zaručeného úspěchu. Nejčastěji se zaměřují na základní filozofii – ideologii, vizi, misi, strategii, firemní kulturu, styl řízení, pružnost pro změny, motivaci, nadšení lidí apod. Jak spolu souvisí základní filozofie firmy, vize a kvalita CEO?
NEŽ SE DOJDE K VYTVOŘENÍ VIZE
Všude okolo slýcháme, že aby firma přežila, musí mít dobře nastavenou misi – smysl existence firmy a vizi – kam a kdy dojít. Když mít dobrou vizi, tak měřitelnou, aby to nebyla jen nic neříkající fráze. Vizi chytlavou, aby nadchla všechny okolo. Vizi, jejíž dosažení změní odvětví nebo obor. Jak se k ní dobrat? Trochu moudra několika guruů managementu napoví:
Rowan Gibson zasvěcuje: „Když se dnes díváme do budoucnosti, ani trochu si nejsme jisti tím, kam máme vlastně namířeno a jak se tam dostaneme. Nevidíme již žádnou dlouhou přímou dálnici, táhnoucí se k obzoru. Místo toho zjišťujeme, že silnice před námi končí… Co leží na konci cesty? Nezmapovaná krajina zítřka. Vidíme před sebou svět plný chaosu a nejistoty. Svět stále rychlejších změn. Svět, kde základem ekonomiky nebude půda, peníze ani suroviny, ale intelektuální kapitál. Kde konkurence bude dravá a trhy nemilosrdné. Kde malé firmy v globálním měřítku svým důvtipem předčí obří korporace...“ (Kolektiv: Nový obraz budoucnosti, str. 22, Mngt. Press, 2000.)
Charles Handy doplňuje: „Na budoucnost se nemůžeme dívat jako na pokračování minulosti... protože budoucnost bude jiná. A chceme-li se s budoucností vyrovnat, skutečně se musíme rozloučit s metodami, s kterými jsme se vyrovnávali s minulostí“ (tamtéž str. 24). Einstein kdysi řekl: „Důležité problémy, před kterými stojíme, nelze řešit na stejné úrovni myšlení, na jaké jsme byli, když jsme je vytvářeli.“ Tento přístup by se měl odrážet i ve vaší vizi.
BÝT O HODNĚ NAPŘED
Rowan Gibson zdůrazňuje, že „zlepšíme- li se v tom, co děláme, stačí to jen k tomu, abychom se udrželi v závodním poli – neznamená to, že závod vyhrajeme. Chceme-li vyhrát, musíme předstihnout konkurenci... zvítězí ti, kdo si budou udržovat náskok před křivkou změn, neustále měnit hranice svých oborů, vytvářet nové trhy, razit nové cesty, tvořivě měnit pravidla konkurence a zpochybňovat status quo...“ (tamtéž str. 27).
Gary Hamel dále radí:„Chcete-li se dopracovat k nějaké představě budoucnosti, chcete-li dát dohromady účelnou strategii, musíte ve svém podniku vytvořit hierarchii představivosti. To znamená dát nepoměrně větší slovo lidem, kteří byli dosud z tvorby vize a strategie vyloučeni. Znamená to dát nepoměrně větší slovo mladým lidem, zvláště těm na periferii a nově příchozím. Ti jsou obvykle tvořivější něž lidé v centru“ (tamtéž str. 90).
IDEOLOGIE – FILOZOFIE FIREM
Jaké vize dnes tvořit? Jak je propojit se základní ideologií? S misí – tedy posláním? Podle Jima Collinse (Built to last, str. 99, Grada 2016) základní ideologie to jsou základní hodnoty + smysl podnikání. Podle něj musíme chápat, co je to základní ideologie – filozofie. Tvoří ji základní hodnoty a principy společnosti. Několik obecných principů řízení. Nesmí být zaměňovány se specifickými kulturními či provozními postupy. Nesmí být nikdy a nikým zpochybňovány v zájmu finančního zisku či krátkodobého prospěchu. Smysl podnikání, tj. základní důvod existence firmy, musí přesahovat prosté vydělávání peněz a zářit jako hvězda na obzoru, která ukazuje směr. Smysl podnikání nesmí být zaměňován se specifickými cíli nebo strategiemi. Podívejte se na ukázky ideologií úspěšných společností:
3M
- Inovace: Nezabiješ nápad na nový produkt.
- Respektování individuální iniciativity a osobního růstu
- Našim skutečným podnikáním je řešení problémů.
Boeing
- Být na špičce v letectví, být průkopníkem
- Zvládat obrovské výzvy a rizika
- Bezúhonné a etické podnikání
- Jíst, dýchat a spát pro letectví
Hewlett Packard
- Technický přínos oblastem, ve kterých působíme.
- Respektování a podpora lidí ve společnosti HP
- Přínos a odpovědnost komunitám, v nichž působíme.
- Zisk a růst jako prostředek k naplnění všech ostatních hodnot a cílů
Johnson&Johnson
- Společnost existuje, aby „zmírňovala bolest a zbavovala nemocí“.
- Máme hierarchii odpovědnosti: na prvním místě jsou zákazníci, na druhém zaměstnanci, na třetím místě komunity, na čtvrtém akcionáři.
- Individuální příležitosti a odměny za zásluhy
- Decentralizace = kreativita = produktivita
Marriott
- Lidé jsou prioritou: dobře s nimi zacházejte, hodně od nich vyžadujte a ostatní přijde samo.
- Tvrdá práce, ale také zábava
- Neustálé zlepšování
- Překonání nepřízně osudu s cílem utváření charakteru
Merck
- Naše podnikání přispívá k zachování a prodlužování lidského života.
- Poctivost a bezúhonnost
- Inovace založené na vědě, žádné imitace
- Zisk ano, ale z práce, která prospívá lidstvu.
Motorola
- Nepřetržitá obnova společnosti
- Využívání „skryté tvůrčí síly“
- Zacházet s každým zaměstnancem důstojně jako s člověkem
- Poctivost, bezúhonnost a mravnost ve všech aspektech podnikání
Sony
- Prožívat čistou radost pramenící z rozvoje, aplikace a inovace technologií
- Být průkopníkem, nenásledovat ostatní, dělat nemožné
- Respektovat a podporovat schopnosti a tvořivost každého jednotlivce
Tolik příklady velkých korporací. Zajímavá je i ukázka filozofie americké pobočky Chart Ferox v ČR:
Chart Ferox v Děčíně
- Mise: Naše chytrá řešení, Váš úspěch.
- Filozofie: Vytváříme harmonické prostředí podporující naše nápady, jejichž realizací přispíváme k úspěchu našich partnerů.
- Vize: Vedoucí pozici upevníme novou kvalitou, nápady a výkonností.
Z ukázek Jima Collinse vyplývá, že zmíněné firmy kladou důraz hlavně na tři věci: poctivé podnikání, rozvoj zaměstnanců, špičkové inovace. Collins zdůrazňuje, že úspěšné vizionářské firmy se snaží o zachování a nepohnutelnost základní ideologie a zároveň o stimulování pokroku imperativem: Nebát se velkých a nebezpečných cílů.
VIZE
Z toho všeho se ve firmě musí zrodit lákavá vize, která nebude mlhavá, ale velmi srozumitelná. Podívejme se na rozdílnost formulací dvou vizí:
General Electric
- Stát se číslem jedna nebo dvě na každém trhu, na kterém působíme, a předělat naši společnost tak, aby měla rychlost a obratnost malého podniku.
Westinghouse
- absolutní kvalita
- lídr na trhu poháněný technologií globální, zaměřený na trh
- diverzifikovaný
Z uvedeného srovnání je patrné, že zaměstnanci GE měli před očima jasnější a zapamatovatelnější obraz cíle – vize. Většina podniků má vizi podobně vágní jako Westinghouse. Samozřejmě, že musí být v čele firmy lídr, který umí vizi lákavě podat, aby jí nadchnul všechny zaměstnance. Jen doplňuji, že vize by měla mít dva měřitelné parametry: Co se má stát a do kdy. Ideální jsou vize tak na dva až tři roky. Když se ji nepodaří splnit, tak se redefinují a se zaměstnanci se důkladně prodiskutují.
ODKUD VYBÍRAT CEO
Není důležitá jen ideologie – filozofie podnikání, smělá vize, ale také osobnost generálního ředitele. Nemůže jím být kdekdo. Jim Collins upozorňuje, že úspěšné firmy mnohem častěji vychovávají budoucí CEO z vlastních řad a jen výjimečně sáhnou po někom zvenčí. Takový člověk je více spjat se základními hodnotami společnosti, v níž vyrostl. Firmy, které vybírají CEO na trhu práce, obvykle nebývají tak dlouho úspěšné, jako ty s vlastními CEO. V úspěšných firmách je průměrná funkční doba CEO osm let, často i deset až čtrnáct let.
Dalším aspektem je věk CEO. Pokud se funkce CEO dává za zásluhy před důchodem, není to pro firmu úplně dobré. Proč? Protože takový ředitel půjde vyšlapanou cestou, nepůjde do nových projektů, nebude mít zájem na důležitých změnách firmy, bude to chtít doklepat do důchodu a se ctí opustit firmu zdravou. Když akcionáři či přímý vlastník najme mladého CEO (okolo 40 let), pak tento bude prosazovat nezbytné změny – např. inovace obchodního modelu, výrobků i služeb, změny organizace práce apod. Pak si bude chtít počkat na výsledky, které se mohou projevit až za několik let.
PhDr. Karel Červený, MSc., MBA