Bezpečnost práce při práci ve výškách
S prací ve výšce je spojeno zvýšené riziko ohrožení zdraví nebo života. Práce ve výškách se týká mnoha profesí a činností, je také součástí volnočasových aktivit občanů.
RIZIKOVÉ FAKTORY
Za práci ve výšce a nad volnou hloubkou se považuje práce a pohyb pracovníka, při kterém je ohrožen pádem z výšky, do hloubky, propadnutím nebo sesutím, a to:
- na všech pracovištích a komunikacích nad vodou nebo jinými látkami, kde v případě pádu hrozí poškození zdraví a
- od výšky 1,5 m na všech ostatních pracovištích a komunikacích. Odchylka od tohoto požadavku platí pro práci na žebřících, kdy je požadována ochrana proti pádu až od 5 m.
POŽADAVKY NA ZAJIŠTĚNÍ BOZP
Bezpečnému provádění prací ve výšce je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Vedle znalosti předpisů, technologických postupů, návodů a znalostí, používání osobních ochranných pracovních prostředků či technických konstrukcí je pro práci ve výškách nezbytná zdravotní způsobilost pracovníka. Pracovníci, kteří pracují ve výšce, nesmějí mít zdravotní problémy, které by jim ztěžovaly nebo znemožňovaly tuto činnost, rovněž nesmějí užívat léky snižující pozornost, prostorovou orientaci apod. Zdravotní způsobilost je prověřována při vstupní lékařské prohlídce a dále při prohlídkách opakovaných. Podle směrnice Ministerstva zdravotnictví ČR č. 49/1967 musejí pracovníci ve věku od 21 do 50 let absolvovat lékařskou prohlídku pro práci ve výškách alespoň jedenkrát za tři roky, pracovníci mimo toto rozmezí podstupují prohlídku každý rok.
Doporučené způsoby ochrany
Při návrhu ochrany je třeba přednostně volit prostředky kolektivní ochrany, tj. technické konstrukce, jako ochranná zábradlí a ohrazení, poklopy, záchytná lešení a ohrazení, sítě nebo dočasné stavební konstrukce (lešení). Nikdy nesmí být použity předměty nestabilní nebo určené k jinému použití (sudy, židle, stoly apod.)
Osobní ochrana (OOPP) se použije je-li to nezbytné, výhodnější nebo účelné z hlediska charakteru práce s ohledem na povahu, rozsah a dobu trvání práce i počet dotčených pracovníků.
Všechny otvory, jejichž oba rozměry přesahují 0,25 m, musí být zakryty dostatečně únosnými poklopy, zajištěnými proti posunutí. Otvory ve stěnách o rozměrech větších než 0,3 × 0,75 m a dolním okrajem nižším než 1,1 m musí být zajištěny, hrozí-li pod nimi pád do hloubky větší než 1,5 m.
Ochrana proti pádu prostředky kolektivní ochrany (technickou konstrukcí)
- Zvolená konstrukce musí odpovídat povaze práce, musí být dostatečně únosná a mít odpovídající rozměry.
- Pohyb ve výšce nesmí vytvářet další rizika. Přístupy musí odpovídat výšce místa práce a četnosti používání. U vyšších konstrukcí je vhodnější volit výstupová schodiště nebo osobo-nákladní výtahy.
- Konstrukce na ochranu proti pádu může být přerušena v místě přístupu.
- Požadavky na technickou konstrukci musí být obsaženy v její průvodní (provozní) dokumentaci, například v návodu na montáž a používání.
- Dočasné odstranění konstrukce ochrany proti pádu je možné, ale musí být podloženo přijetím náhradních bezpečnostních opatření.
Obecně požadovaná výška zábradlí je v ČR 1,1 m, nestanoví-li zvláštní předpisy jinak (např. nařízení vlády č. 173/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, vztahující se také na lešení). Nedílnou částí zábradlí je zarážka u podlahy (ochranná lišta) o výšce nejméně 0,15 m. Je-li výška podlahy nad okolní úrovní větší než 2,0 m, musí být použita výplň zábradlí, např. střední tyč a mezera v zábradlí nesmějí být větší než 0,47 m.
Ochrana proti pádu osobními ochrannými pracovními prostředky
Zvolené OOPP musí odpovídat povaze práce, rizikům a umožňovat bezpečný pohyb. Použity smějí být pouze prostředky, u nichž je posouzena shoda se základními požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví podle nařízení vlády č. 21/2003 Sb. (shoda je deklarována umístěním označení CE na výrobku, nezbytný je i v tomto případě návod na používání). Podle účelu a způsobu použití se OOPP dělí na prostředky:
- pro pracovní polohování a prevenci proti pádům (pracovní polohovací systémy) a
- proti pádům z výšky (systémy zachycení pádu, zádržné systémy).
SPRÁVNÁ PRAXE
Používání žebříků
Žebříky je možno používat při výstupu a lze z nich provádět jednoduché práce. Nesmějí to však být práce, při nichž se používají nebezpečné nástroje nebo nářadí (řetězové pily, ruční pneumatické nářadí), kyseliny, louhy apod. Vždy je nezbytný návod na používání.
Pozornost je nutno věnovat zajištění stability žebříku, dostatečně únosný a stabilní musí být i podklad pod žebříkem.
- Při práci, kdy má pracovník chodidla ve výšce nad 5 m, je nutno použít zajištění proti pádu (např. polohovací pás), žebřík musí být úměrně tomu zajištěn proti posunutí nebo převrácení.
- Při práci na jednoduchém žebříku může pracovník stát chodidly nejvýše 0,8 m od horního konce žebříku, u dvojitého žebříku (štaflí) je ještě vyhovující vzdálenost 0,5 m.
- Sklon žebříku nesmí být menší než 2,5 : 1.
- Žebřík používaný pro výstup musí přesahovat výstupní úroveň alespoň o 1,1 m. Přesah je možno nahradit pevnými madly nebo jinou pevnou částí konstrukce.
- Hmotnost vynášených předmětů nesmí přesáhnout 15 kg.
Práce na střeše
Při práci na střeše se vyskytuje nebezpečí pádu z nechráněného okraje, sklouznutí ze šikmé střechy při sklonu větším než 25° a propadnutí nedostatečně únosnou střešní konstrukcí. Proti sklouznutí i propadnutí mohou sloužit žebříky položené na krytinu a zavěšené, např. za hřeben střechy. Překročí-li sklon střechy 45°, musí být pracovníci vždy zajištěni osobními ochrannými prostředky proti pádu.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz