Bezpečnost práce při skladování sypkých hmot v zásobnících
Skladovací zařízení sypkých hmot jsou stabilní zařízení nebo prostorové konstrukce pro skladování sypké hmoty, jejichž objem přesahuje 3 m3 a v nichž lze skladovat sypké hmoty o výšce přesahující 1,5 m. Jedná se o zásobníky, sila, bunkry nebo násypky na skladování uhelného prachu, sazí, dřevních pilin, práškového PVC, obilí, mouky a dalších sypkých materiálů. Jde o zařízení, u kterých je dlouhodobě vykazována zvýšená úrazovost, přičemž v 90 % jde o úrazovost smrtelnou.
RIZIKOVÉ FAKTORY
- Značným rizikem při provozu, obsluze a údržbě zásobníků sypkých hmot je zasypání/zavalení zaměstnance – člověka nalézajícího se uvnitř zásobníku; nejčastěji za účelem uvolnění usazenin z vnitřních stěn, narušení vzniklé vzpěrné klenby apod. Provozní potíže jsou nejčastěji způsobeny nesprávně navrženou konstrukcí zásobníku, ale též nesprávným provozním režimem.
- Další riziko představuje výbuch, resp. požár skladované sypké hmoty. Požáry a exploze prachů mohou vznikat nejen při plnění zásobníků, ale i při odprašování, vysávání a přepravě hořlavého prachu do filtrů a odlučovačů, broušení lakovaných či jinak upravených dílců apod. S rizikem výbuchu souvisí (někdy se dokonce i prolíná) riziko vzniku požáru. Naopak i hoření může způsobit explozi. V zásadě rozlišujeme dva druhy nebezpečí vzniku požáru. První je závislý na povaze skladované sypké hmoty, zejména pak na chemicko-fyzikálních vlastnostech, a jeho příčinou je samovznícení. Druhý vyplývá objektivně z vnějšího okolí zásobníku, kde příčinami jsou zavlečené zdroje vznícení.
POŽADAVKY NA ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI
Zásadní podmínkou pro zajištění BOZP při provozu, obsluze a údržbě zásobníků sypkých hmot je dokonalá znalost rizik (zasypání/zavalení, výbuch hořlavých prachů) a znalost způsobů jejich vyloučení nebo omezení. V souvislosti se zajišťováním bezpečného a bezporuchového provozu zásobníků jsou zaměstnavatelé (vedle všeobecných povinností) povinni zejména:
- Provozovat jednotlivé zásobníky za podmínek, pro které byly navrženy a vyrobeny a v souladu s dodanou provozní dokumentací. Konstruktér při návrhu zásobníku vychází z vlastností sypké hmoty (okruhu sypkých hmot), které mají být v příslušném zásobníku skladovány, z jejich rizikových vlastností apod., což zohlední i v provozní dokumentaci.
- Zabránit přístupu k nebezpečným místům a do nebezpečných prostorů, kde by mohlo dojít k zachycení obsluhy či dalších zaměstnanců.
- Zajistit ochranu před nebezpečnými účinky statické a atmosférické elektřiny.
- Zabránit vzniku požáru nebo výbuchu s následným požárem pro případ možného nebezpečí nahromadění plynných nebo tuhých emisí či jejich směsí ve výbušných koncentracích.
- Stanovit velikosti a tvary otvorů ochranných zařízení s přihlédnutím k nebezpečnému prostoru a s ohledem na vlastnosti, strukturu a množství skladovaných sypkých hmot a na možnosti propadnutí zaměstnanců do zásobníku.
- Zabezpečit vstupy a otvory do uzavřených nebezpečných prostor zásobníků proti nežádoucímu vstupu zaměstnanců nebo jejich nahodilému pádu. Současně zabezpečit ochranu vstupů k otevřeným zásobníkům (v těch případech, kde je možnost přístupu k horním otvorům) před pádem do vnitřních prostorů pevným zábradlím s vrchním madlem ve výšce 1,1 m.
- Zajistit spolehlivé těsnosti vypouštěcích otvorů a jejich uzávěrů tak, aby tyto odpovídaly vlastnostem skladované sypké hmoty, největšímu přípustnému tlaku, resp. podtlaku, a aby nemohlo dojít k jejich náhodnému otevření.
- Zřídit plošiny a přístupové lávky pro obsluhu, údržbu apod. o šířce alespoň 500 mm.
- V případě nutnosti vybavit zásobníky účinným ochranným zařízením k omezení nebezpečné koncentrace škodlivin.
- Přijetí potřebných bezpečnostních opatření k zabránění vytváření kleneb, trychtýřů, převisů skladovaných sypkých hmot nebo jejich ulpívání na stěnách zásobníků. Současně přijmout opatření k zabránění nahrnování skladované sypké hmoty v okolí plnících otvorů zásobníků umístěných pod úrovní terénu nebo podlahy nad výšku 1500 mm od úrovně okolního terénu nebo podlahy.
- Zajistit řádné osvětlení včetně osvětlení nouzového v manipulačním prostoru a tam, kde se zdržuje obsluha a zaměstnanci.
V souladu s průvodní dokumentací zpracovat místní provozně bezpečnostní předpis a v tomto stanovit zejména:
- zaměstnance oprávněné k obsluze, užívání zásobníku a požadavky na jejich teoretické zaškolení a praktické zapracování
- režim údržby zásobníku/ů včetně termínů, rozsahu a způsobu provádění, tento specifikovat v knize údržby (obdobném dokumentu) a určit zaměstnance k vedení dokumentace o údržbě
- podmínky pro bezpečný vstup do zásobníku (a to jak normální v rámci běžného provozu, tak i mimořádný – v případě vzniku provozní poruchy či mimořádné situace), včetně určení způsobu zajištění vstupujícího zaměstnance, resp. zaměstnanců a způsob jeho či jejich jištění po dobu pobytu v zásobníku
- termíny, rozsah a způsob kontroly vlastností uložených sypkých hmot – zejména pak z hlediska možného samovznícení, výbuchu, změny vlastností uložených sypkých hmot apod.
- opatření k zajištění bezpečnosti práce ve škodlivém prostředí – při zjištění výskytu nebezpečných látek a na ochranu proti výbojům statické elektřiny
- způsob zajištění vstupních otvorů do uzavřených zásobníků
- technologický postup pro obsluhu pro případ přerušeného vyprazdňování zásobníku
- zakázané úkony a činnosti pro obsluhu a další zaměstnance
- další specifika vyplývající z místní situace provozovatele zásobníku/ů.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz