Ochrana pracovníků před působením nanočástic
Nanomateriály jsou materiály obsahující částice s jedním nebo více vnějšími rozměry pohybujícími se mezi 1 a 100 nanometry (nm). Mnohdy se proto setkáváme též s výrazem nanočástice. Jsou prakticky všudypřítomné. Nanomateriály díky svým vlastnostem nabízejí nové příležitosti v oblastech jako je inženýrství, elektrotechnika, informační a komunikační technologie, medicína, farmaceutický průmysl, potravinářský průmysl, stavebnictví a další. Některé nanomateriály se používají už desetiletí (např. syntetický amorfní křemík v betonu, pneumatikách a potravinářských produktech), jiné byly objeveny teprve nedávno (nanooxid titaničitý jako činitel blokující UV záření v nátěrech nebo opalovacích krémech; nanostříbro jako antimikrobiální látka v textilu a lékařských aplikacích nebo uhlíkové nanotrubice, které nacházejí široké uplatnění pro svou mechanickou pevnost, nízkou hmotnost, vlastnosti při odvodu tepla a elektrickou vodivost v oblastech, jako je elektronika, ukládání energie, kosmické lodě a konstrukce vozidel a sportovní vybavení). Vedle širokého spektra produktů lidské činnosti se nanomateriály, resp. nanočástice nacházejí ve vedlejších produktech lidské činnosti, jako např. ve výfukových plynech nebo tabákovém kouři.
NANOMATERIÁLY V PROSTŘEDÍ A NA PRACOVIŠTÍCH
Ačkoliv nanočástice nelze vidět ani cítit, neexistuje prostor, kde by nebyly přítomny. Nanočástice jsou do ovzduší emitovány při běžných činnostech, jako jsou: manipulace se sypkým materiálem, mletí, svařování, tepelné úpravy látek, řezání, broušení, drcení, spalování apod.). Jsou ve vysokých koncentracích přítomny i v klimatizovaných prostorách, dopravních prostředcích a v místech, kde se vyskytuje větší počet osob. Zvláště významný je tento problém na pracovištích, kde jsou zaměstnanci vystavováni syntetickým nanočásticím nebo nanomateriálům, jejichž biologické účinky nebyly doposud zcela prozkoumány.
RIZIKOVÉ FAKTORY
Je zřejmé, že nanočástice nebo nanomateriály představují tzv. biologické riziko, tj. jsou nebezpečné pro lidské zdraví. Dokáží pronikat do buněk, prostupují biomembránami, účastní se metabolismu a řady dalších procesů, a dlouhodobě se v těle ukládají. Dosud bylo diagnostikováno několik desítek onemocnění vznikajících následkem chronické intoxikace nanočásticemi.
POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE NA ÚSEKU PREVENCE (NANO)RIZIK
Zaměstnavatel je povinen vyhledávat rizika, zjišťovat jejich příčiny a zdroje a přijímat opatření k jejich odstranění. Rizika spojená s expozicí nanočásticím je však obtížné vyhodnotit, a proto je vhodné obrátit se na odborníky, kteří provedou měření kontaminace pracovního ovzduší, analyzují situaci a navrhnou optimální preventivní a ochranná opatření.
Významné jsou informace o:
- zdrojích nanočástic
- vlastnostech nanočástic v pracovním prostředí
- úrovni expozice během pracovní doby
- charakteru jednotlivých pracovních činností
- funkci a účinnosti technických opatření snižujících kontaminaci prostředí nanočásticemi.
Preventivní a ochranná opatření
Ke vhodným opatřením pro prevenci rizik a ochranu zdraví zaměstnanců patří kombinace těchto opatření:
- technická opatření – snížení rizika u zdroje (design zařízení, procesů a pracoviště, náhrada nebezpečných látek, procesů a vybavení, bariéry proti emisi částic), monitoring kontaminace pracovního ovzduší, nucená výměna vzduchu, čištění vzduchu v uzavřeném okruhu
- organizační opatření – zkrácení expoziční doby, školení a výcvik, zavedení kontrolovaných pásem, osobní hygiena pracovníků, lékařské preventivní prohlídky, řízení provozu a preventivní údržba, bezpečnostní značení.
Teprve po uplatnění předchozích opatření přicházejí na řadu:
- prostředky osobní ochrany (OOPP ) – pro ochranu dýchacích orgánů a/nebo pro ochranu kůže a povrchu těla (filtrační masky, ochranné oděvy a rukavice).
Princip předběžné opatrnosti
Princip předběžné opatrnosti je přechodným řešením do doby, než budou získány všechny klíčové poznatky o nebezpečnosti nanočástic a nanomateriálů a o možnostech ochrany. Předběžnou opatrnost je proto třeba uplatňovat:
- pokud existuje vědecký doklad nebo odůvodněný předpoklad, že může docházet k ohrožení lidského zdraví
- je-li možné očekávat škodu, i když nejsou dostupné bližší informace.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz