Pokud se teď necháte zlákat do Benátek, a podaří se vám pobýt někdy mezi 10. dubnem
a 30. červencem tohoto roku, neměli byste kromě jiného přehlédnout výstavu pořádanou
ke 100. výročí narození světoznámého Itala Ettora Sottsasse.
Italský designér a architekt Ettore Sottsass má k nám historicky blíž, než tušíme. Narodil se totiž v Rakousko- Uhersku, tedy v uskupení, kam kdysi patřila i naše země, a rodili se v ní i naši předkové. Ettore to stihl jen tak tak, světlo světa uviděl poprvé v Innsbrucku 14. září 1917. Jeho plodný život se uzavřel na Silvestra, v posledním dnu roku 2007. Za svou práci sklidil mnoho slov díků a uznání, byl mimo jiné hodnocen také jako největší postmoderní designér, který dokázal vtisknout běžným předmětům, jež denně používáme, nový význam.
TRADICE A MODERNA V JEDNOM
Ettore Sottsass vystudoval v italském Turíně, ze kterého se pak záhy přesunul do Mekky designu, tedy do Milána. Tam byl celkem náhle povolán do armády, a tak se stalo, že se jako mladý důstojník zúčastnil mussoliniovské invaze do Černé Hory. Když válka skončila, vrátil se zpátky do Milána, aby tu působil jako designér. Jeho profesní dráha se v podstatě odvíjela ve dvou paralelních liniích: zajímal ho všeobecně užitý design, design určený pro široké vrstvy. V roce 1959 začala jeho spolupráce s technickou firmou Olivetti. Navrhoval pro ni elektrické přístroje, psací stroje, ale také kancelářský nábytek.
Ve svém portfoliu má například počítač Elea 9003, ale také jasně červený psací stroj Valentine. Dokázal do šedé kancelářské nudy vnést barvy, hravost, a také lidské měřítko. Uměl totiž skvěle spojit starou školu kvality a moderní design. Jeho červený Valentine se stal tehdy pro značku, ale vůbec pro technický svět, stejným symbolem, jakým je například dnes iPod od značky Apple.
Ettore Sottsass ale neomezoval svoji činnost jen na jednu firmu, navrhoval i pro jiné značky. Pro Fiorucci navrhl v roce 1967 první butik v Milánu, pracoval pro značky Esprit, Poltonova, Knoll International, Alessi.
A pro svoje místo studií, pro město Turín, navrhl městský mobiliář.
ZRALÁ PRÁCE A POSELSTVÍ RADOSTI
Ve čtyřiašedesáti letech založil Sottsass mezinárodní uměleckou skupinu architektů a designérů Memphis,
a postavil se do jejího čela. Skupina začala fungovat v roce 1981 a rozhodně lze říci, že právě on patřil k těm z určujících designérů Memphisu. Toto dynamické hnutí vneslo do světa designu erupci barev, tvarů a nové energie. Design se stal znovunalezenou hrou, která může proměňovat svět.
Celkem Memphis vytvořil kolekci čítající 40 kusů nábytku, keramiky, světel, skla a textilu. Hravost a emotivní náboj autorů se odrážely v práci návrhářů, jejich poselstvím se stala čirá radost z tvorby. Excentrický a hravý barevný styl s nádechem ironie, který skupinu charakterizoval, rychle pronikl do televize, a pak dál do různých oblastí. Označení Memphis v sobě kombinovalo odkazy na Elvise Presleyho a Boba Dylana, ale také na starý Egypt, kde byl právě Memphis sídlem boha Ptaha, ochránce umělců.
A ještě jeden charakterotvorný prvek má tvorba, o které tu mluvíme. Ty různé keramické a skleněné vázy či vesele barevný nábytek v limitovaných sériích nelze zařadit k praktickým hromadným produktům pro zařizování. Mnohem víc patří k volné umělecké tvorbě.
BENÁTSKÁ POCTA SKLEM
S ostrovem Murano, historicky spjatým s výrobou skla, měl Sottsass kontakty již ve 40. letech minulého století. V roce 1948 představil několik skleněných objektů na Benátském bienále. V dalších letech s tímto tvárným materiálem hodně experimentoval, zkoušel potenciál skla, pracoval pro sklárny Vistosi. Po založení skupiny Memphis navrhl ve spolupráci s řemeslníky sklárny Toso unikátní skleněné plastiky a nebál se narušit zažitá tabu, když použil proti staleté tradici muranského skla chemické lepidlo.
Pro značku Venini projektoval nádherné lampy a různé dekorativní předměty bez praktického využití, pohrál si prostě s důmyslnou barevnou kombinací různých vrstev skla.
Na konci roku 1980 Sottsass začal experimentovat s dalšími technikami, které se v Muranu nepoužívají. Spolupracoval se společnostmi jako Alessi, Baccarat, Egizia, Fontana Arte, Serafino Zani a Swarovski, tedy se subjekty, opírajícími se o průmyslovou výrobu. Ocenil přesnost průmyslového skla i staletou tradici křišťálu. Možná i proto je důstojným připomenutím 100. výročí narození tohoto mistra designu právě výstava skla, kde některé jeho práce uvidí veřejnost poprvé. V přehlídce 200 děl najdou návštěvníci i plody spolupráce s výzkumným centrem Cirva v Marseille. Tam v roce 2002 Sottsass navrhl sérii kačinas, inspirovaných stejnojmennými votivními panenkami z puebla kmene Hopiů. (Kačiny pro ně byly duchové, kteří zprostředkovávaly kontakt mezi lidským světem a nadpřirozeným životem.)
V průběhu dlouhého a plodného života stačil Ettore Sottsass navrhnout dlouhou řadu stolů, židlí, svítidel, ale také šálky, sklenice a další předměty každodenní potřeby.
K jeho nejznámějším interiérům patří milánské letiště, ale také třeba obchody značky Esprit. Pracoval všude – od Albánie až po vzdálenou Čínu, a patřil k veličinám světového designu. Určitě on osobně výrazně ovlivnil to nejlepší, co světu přinesla slavná vlna poválečného italského designu.
Vladimíra Storchová