Výrobní závod SKF na mazací systémy v Chodově začal v únoru letošního roku používat dva nové nástroje pro monitoring strojů – Quick Collect pro pochůzkovou kontrolu
a on-line monitorovací systém IMx-8. O tom, jaké byly důvody pro tento způsob monitorování strojů a jak přístroje ovlivňují výrobní procesy, jsme si povídali s Romanem Bauerem, LEAN manažerem závodu SKF Lubrication Systems v Chodově.
Proč jste se rozhodli pro monitorování stavu strojů?
Před několika lety jsme investovali do výstavby nové haly a obnovy haly obrobny. Tím jsme vytvořili nejen lepší pracovní prostředí pro zaměstnance, ale také předpoklad ke zvýšení technologické úrovně a kvality procesů. Například postupně vyměňujeme klasické mechanické poloautomatické a automatické stroje nejmodernějšími japonskými CNC obráběcími stroji a roboty.
S nahrazením strojů za novější technologie tedy přišla potřeba bedlivěji sledovat jejich stav?
Přesně tak. Uvědomili jsme si, že musíme změnit náš přístup k údržbě, aby stroje byly stále funkční a abychom co nejvíce prodloužili jejich životnost. Investujeme tedy do zvyšování efektivity výroby a tady hraje prim především prediktivní údržba a postupná digitalizace procesů. Začínáme tedy se dvěma systémy a logicky jsme sáhli k systémům SKF. Vytvořili jsme tedy novou strategii údržby, stanovili jsme, které stroje jsou „kritické“ a zvolili u nich taktiku takzvané prediktivní údržby. Pro tu je zásadní monitorování stavu zařízení.
V čem monitorování stavu zařízení pomáhá v rámci údržby?
Sledováním stavu klíčových prvků dokážeme odhalit vznikající vady hned v zárodku, tedy v době, kdy uživatel stroje při práci nemusí poznat, že něco není v pořádku. Můžeme také předvídat, jak dlouho ještě zařízení poběží do poruchy a operativně připravit opravu. Tak máme možnost zkrátit dobu opravy na minimální nutnou a plánovaný provoz nemusí být vůbec narušen.
Pro monitorování stavu strojů užíváte dva přístroje – Quick Collect a Imx-8. Mohl byste osvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl?
Quick Collect je jednoduchý nástroj pro údržbu, slouží k náhledu, určení trendu hodnot a překročení alarmových úrovní. V případě nějakých odchylek v chování slouží k porovnání s charakteristikami různých typů poškození a závad. V případě Imx-8 se jedná o pokročilou analýzu dat a je zapotřebí mít dovednosti diagnostika. Z tohoto důvodu data sesbíraná přístrojem Imx-8 zasíláme do diagnostického centra SKF v Ostravě, kde velmi kompetentní tým diagnostiků data vyhodnotí, a my získáme report. Obě technologie jsou na vynikající úrovni a nemůžeme si je vynachválit.
Co vám kombinace těchto nástrojů a celkový systém monitorování přináší?
Jistě mohu zmínit finanční přínosy. Zabraňujeme ztrátám ve výrobě a snižujeme náklady na údržbu. Z pohledu výkonu zvyšujeme celkovou spolehlivost zařízení, a jak jsem již zmiňoval, zkracujeme dobu oprav. Z pohledu zákazníka se tím zlepšuje i dodávková spolehlivost. Rád bych také uvedl výhody pro zaměstnance. Rozvíjejí se a zlepšují si dovednosti díky práci s moderními digitálními technologiemi. Je to pro ně nový impuls a motivace.