Výrobní závod Deckel Maho společnosti DMG MORI, ležící v bavorském městečku Pfronten, v těsné blízkosti prvních alpských vrcholků, hostil v polovině února tradiční zákaznické dny – DMG MORI Open House. Výrobní prostory se proměnily ve výstavní sály, v nichž se na ploše 8500 m2 představilo 80 strojů té nejvyšší technologické úrovně včetně tří světových premiér. Byly jimi stroj Lasertec 75 Shape, třetí generace strojů DMU 50 a univerzální soustružnické centrum CLX 350. Dále byla k vidění celá řada novinek určených zvláště pro náročná odvětví, jako je letecký, automobilový či zdravotnický průmysl. Vše se pochopitelně neslo ve znamení Průmyslu 4.0.
Nejvyšší vedení společnosti – tj. prezident DMG MORI Company Ltd. Masahiko Mori a předseda představenstva DMG MORI AG Christian Thönes – na tiskové konferenci, která se konala v průběhu akce, seznámilo novináře z celého světa s aktuálními hospodářskými výsledky firmy a s plány pro nejbližší období.
ÚSPĚŠNÝ LOŇSKÝ ROK
Loňský finanční rok byl pro DMG MORI i přes složitou situaci na trhu úspěšný. Přestože celosvětově trh s obráběcími stroji poklesl o 1,7 %, DMG MORI se podařilo dosáhnout nárůstu zakázek o 4 % na celkových 2,37 miliardy eur, což znamenalo rekordní výsledek v celé 146leté historii firmy. Prodeje činily 2,26 miliardy eur a mírně tak zaostaly za rokem 2015, kdy dosáhly 2,3 miliardy eur. Loňské záporné finanční výsledky významně ovlivnilo přeskupení uvnitř firmy, které si vyžádalo nemalé náklady, jež by se měly v příštích letech zúročit, i proto firma hodnotí rok 2016 kladně.
V letošním roce firma v souladu s expertními institucemi, jako jsou německý strojírenský svaz VDW či Oxford Economics, očekává mírný ekonomický růst. Avšak vzhledem k tomu, že situace na globálním trhu je poměrně složitá, rozhodlo se vedení DMG MORI uzpůsobit svou prodejní a servisní strukturu tak, aby tomuto stavu lépe odpovídala. Od letošního ledna proto platí, že společnost DMG MORI AG má ve své péči německý trh, region EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), Čínu a Indii. DMG MORI Company Ltd. odpovídá za ostatní asijské trhy a trhy americké. Společným sloganem obou společností je Global One Company. Nová struktura by podle vedení koncernu měla umožnit rychlá a správná rozhodnutí adekvátně zohledňující specifika jednotlivých trhů. Z provedených změn by tak měli profitovat především zákazníci.
SVĚTOVÁ PREMIÉRA: LASERTEC 75 SHAPE
Strojem Lasertec 75 Shape, který byl ve Pfrontenu představen ve světové premiéře, doplňuje DMG MORI svůj program strojů pro laserové vytváření textur na definovaných technických plochách 3D laserovou erozí materiálu po jednotlivých vrstvách. Stroj je vybavený vláknovým laserem o výkonu 100 W a systémem CELOS, aby jeho obsluha byla co nejsnazší a aby jeho provoz bylo možné plně integrovat do struktury zákazníkovy výroby.
Se zastavěnou plochou pouhých 8 m2 se Lasertec 75 Shape hodí i do malých výrobních hal, skýtá přitom pracovní prostor pro obrobky o průměru až 650 mm a výšce do 500 mm. NC naklápěcí otočný stůl unese obrobky o hmotnosti až 600 kg. Laserovým erodováním paralelně ke kontuře umožňuje Lasertec 75 Shape bezproblémové a rychlé vytváření textur i na volně tvarovaných 3D plochách a nahrazuje tak náročné a neekologické leptání. Moderní koncept řízení na bázi systému Siemens 840 D solutionline a uživatelsky komfortní softwarové funkce LASERSOFT završují užitnou hodnotu nového modelu.
SVĚTOVÁ PREMIÉRA: DMU 50 TŘETÍ GENERACE
Celosvětovou premiéru si ve Pfrontenu odbylo i nové obráběcí centrum DMU 50 třetí generace. Spojuje se v něm 20 let zkušeností v oblasti pětiosého obrábění s technologiemi budoucnosti. Se zvětšeným rozsahem naklápění, výkonnějším vřetenem a inovativní koncepcí chlazení je toto centrum zárukou, že zákazník bude konkurenceschopný i v průmyslových oborech s vysokými nároky, například v leteckém, kosmickém, zdravotnickém nebo automobilovém průmyslu.
S pojezdy 650 × 520 × 475 mm a maximální hmotností obrobku 300 kg pokrývá nové centrum široké spektrum možností obrábění. Tuto rozmanitost podporuje NC naklápěcí otočný stůl se zvětšeným rozsahem naklápění –35°/+110°. Rychloposuv 42 m/ /min lineární
a 30 ot/min otáčecí a naklápěcí osy zajišťuje dynamiku pro náročné, až pětiosé simultánní obrábění
z 5 stran. Vedle inline vřetena s 12 000 ot/ /min má uživatel možnost volby z různých motorových vřeten s až 20 000 ot/min. Volitelně je k dispozici i rozšíření zásobníku nástrojů až na 120 míst (v základním provedení
30 míst). V tomto segmentu dosahuje DMU 50 třetí generace jedinečné přesnosti jednak díky jednodílnému loži stroje, jednak také inovativním chlazením vedení a pohonů.
SVĚTOVÁ PREMIÉRA: CLX 350
Nové univerzální soustružnické centrum CLX 350 doplňuje segment výkonných základních strojů společnosti DMG MORI. V základním provedení může tento velmi kompaktní model se zastavěnou plochou menší než
5 m2 obrábět tyčový materiál o průměru 51 mm, volitelně až 65 mm. Maximální točný průměr stroje CLX 350 je 320 mm, pojezdy dosahují 242,5 mm v ose X a 530 mm v ose Z. Jeho servorevolver VDI 30 je vybavený
12 – volitelně poháněnými – nástrojovými místy. CLX 350 tak představuje efektivní a vysoce produktivní univerzální soustružnické centrum pro rozmanité možnosti použití.
Vysoce dynamické vřeteno s až 5000 ot/min může obrábět velmi komplexní díly a zaručuje nejvyšší přesnost obrobků. Labyrintové těsnění a vzduchové chlazení přitom brání vniknutí chladicí kapaliny a přispívá k vysoké produktivitě a dlouhé životnosti. Díky výměnné kartuši lze vřeteno v případě poruchy rychle a snadno vyměnit. Kuličkový šroub třídy přesnosti IT 1 rovněž přispívá k vysoké přesnosti a vynikající kvalitě povrchů. Kompaktní a stabilní konstrukce stroje zaručuje maximální tuhost i v mezních obráběcích situacích a optimální odvod třísek. CLX 350 navíc nabízí uživateli díky řídicímu systému Siemens s vícedotykovou obrazovkou 19” vždy rychlou a snadnou obsluhu v kombinaci s perfektní ergonomií a kompaktními rozměry.
Nové provedení řídicího systému SLIMline s vícedotykovou obrazovkou a softwarová řešení, jako jsou například ShopTurn pro rychlé, jednoduché a bezchybné programování a pokročilé simulační možnosti nebo nástroj Easy Tool Monitoring, činí novinku CLX 350 ještě atraktivnější.
ROZŠÍŘENÍ NABÍDKY PRO ADITIVNÍ VÝROBU
Koupí majoritního podílu ve společnosti Realizer posílila DMG MORI svou pozici i v oblasti aditivní výroby. Tímto krokem se jí podařilo spojit nejdůležitější procesy generativní výroby z kovů pod jednou střechou. Firma již má značné know-how v oblasti laserového navařování – díky akvizici společnosti Sauer. Integrací Realizeru do svých struktur získala DMG MORI know- how i v oblasti Selective Laser Melting (SLM). Jedná se o proces, v němž se kovový prášek nanáší ve velmi tenkých vrstvách a spéká se laserem. „Je to skvělý doplněk k našim high-tech strojům z oblasti Advanced Technologies. SLM otevírá našim zákazníkům zcela nové aplikační oblasti,“ komentoval akvizici Christian Thönes.
Coby průkopník v oblasti laserového spékání práškových vrstev rozvíjel Realizer po dlouhá léta technologii SLM až do komerčně široce využitelné podoby. Výhledově se počítá s tím, že vývoj a montáž budou rozděleny mezi závody v Borchenu, kde sídlí Realizer, a v Bielefeldu, kde má ústředí DMG MORI AG. Obě technologie umožňují zpracovávat na strojích DMG MORI širokou škálu materiálů včetně různých materiálových kombinací.
ISTOS: POSÍLENÍ DIGITALIZAČNÍHO PROCESU
Založením start-upu ISTOS (Innovative Software Technologies for Open Solutions) rozšiřuje DMG MORI své aktivity v oblasti průmyslové digitalizace. Nová, v Düsseldorfu sídlící společnost bude vyvíjet pro DMG MORI a jeho partnery na základech systému CELOS projekty týkající se digitální výroby.
„V rámci projektu ISTOS se nám podařilo vytvořit tým 15 zkušených expertů na IoT (Internet of Things),“ uvedl Christian Thönes. „Tím značně urychlíme náš inovační proces. Jsem přesvědčen, že ISTOS brzy začne naše zákazníky zásobovat novátorskými řešeními,“ dodal. První konkrétní výsledky činnosti firmy ISTOS hodlá DMG MORI představit na letošním veletrhu EMO.
Petr Jechort, Pfronten