Společnost DJI představila nový dron, který se utkal v závodu s Nissanem GT-R Nismo.
Zatímco klasický rekreační dron je vybaven stabilizací pro co nejpohodlnější ovládání, závodní koptéra bývá oproštěna od všech pohodlných vychytávek. Je sestavena s ohledem na vysokou flexibilitu, manévrovací schopnosti a dosažení maximální rychlosti. Musí splňovat požadavky na velkou pevnost při minimální hmotnosti, proto její tělo zpravidla tvoří odolný kompozitní materiál na bázi uhlíku. Z tohoto důvodu jí také zpravidla chybí kryty používané u klasických dronů.
Závodní dron má kameru nikoliv na spodku těla, ale naopak navrchu, aby pilot viděl skvěle před sebe. Důraz v závodě je kladen na výkonnost. Jeho maximální rychlost může dosahovat 150 až 200 km/h.
Přenášený obraz mohou sledovat přítomní diváci a s nasazenými FPV brýlemi si mohou užít let i naplno. Také to je jistě jeden z důvodů, proč závody s drony získávají čím dál více fanoušků po celém světě a proč se v poslední době těší obrovské oblibě. Zúčastňují se jich i tisíce závodníků.
Testování dronu DJI FPV na polygonu v Hradci Králové
Zajímavý experiment, svědčící v tomto směru o kreativitě i českých firem, proběhl nedávno na polygonu v Hradci Králové, kde byl testován nový závodní dron od čínské společnosti DJI, který se zde střetl se sportovním vozem Nissan GT-R Nismo. Souboj obou strojů organizovala česká společnost DronPro sídlící na pražském Smíchově. Cílem bylo ověřit zlepšené parametry této inovační novinky právě v konfrontaci s tak rychlým automobilem. Aerodynamické doplňky vozu nejen zlepšují schopnost udržet se na silnici a minimalizovat odpor vzduchu, ale také podporují jeho dramatický, až agresivní vzhled. Je schopen zrychlit na stovku za tři sekundy. Uváděná maximální rychlost činí 315 km/h.
Obří čínská společnost DJI (Daijang innovations) sídlící v Shenzhenu nadaleko Hong Kongu vznikla v roce 2006, podobně jako některé legendární značky ze Západu, na studentské koleji. V širší známost pak vešla v roce 2013 s úspěšným modelem Phantom - malým dronem s kamerou pro běžné spotřebitele, z něhož se stal hit a který se následně dočkal dalších vývojových řad. Založil ji hongkongský student Univerzity vědy a technologie Frank Wang. Jako nadšenec do modelů letadel stvořil svou společnost (dnes by se řeklo start-up) s cílem vyvinout „létající hračku", která by (vzhledem k tehdejšímu výkonu speciálních baterií) nějakou chvíli vydržela ve vzduchu. Spolu s dalšími dvěma spolužáky si pronajali malou kancelář, kde z počátku vyvíjeli hlavně součástky, samořídící systémy a gimbaly [speciální stabilizační zařízení eliminující otřesy a náklony - pozn. red.], už tehdy však pomýšleli na svůj hlavní cíl: dron připravený ke vzletu hned po vybalení z krabice.
To se týká i nového (již dříve deklarovaného) závodního modelu. Může létat až 20 minut, jeho systém je vybaven GPS, senzory vyhýbání se překážkám a funkcí Návrat domů, což zajišťuje, že u začátečníků bude méně pravděpodobné, že havarují nebo ztratí svůj stroj.
Závodní dron si v konfrontaci s tak rychlým pozemským konkurentem vedl v Hradci Králové velmi dobře a lze se domnívat, že obdobně jako u vývoje závodních automobilů, jejichž zkoušky přispívají též k vývoji klasických automobilů, se v této oblasti dočkáme dalších novinek a technologických vylepšení.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)