Lidský mozek je pro nás stále velmi vzdáleným vzorem nesmírně výkonných, přitom energeticky nenáročných výpočetních systémů. Tvůrci elektroniky a nanomateriálů se proto snaží vyvíjet zařízení, která by se svým projevem blížila chování biologických nervových buněk a tkání.
Pozoruhodného úspěchu v tomto směru dosáhl mezinárodní tým vedený Jamesem Gimzewskim z americké University of California v Los Angeles. Tamní badatelé vytvořili experimentální zařízení, které v sobě nemá žádnou biologickou tkáň. Navzdory tomu však vykazuje chování a aktivity charakteristické pro mozek.
Jde o neuromorfní síť nanodrátků stříbra, která je v podstatě schopná učení, ukládání do paměti, zapomínání nebo fungování v bdělém stavu i spánku. Toto neuromorfní zařízení o velikosti přibližně 10 mm2 tvoří chaotická změť nanodrátků stříbra o průměru 360 nm. Povrch nanodrátků je pokryt vrstvou elektrického nevodivého polymeru o tloušťce cca 1 nm. Síť nanodrátků vznikla samovolným uspořádáním na podkladu z křemíku, přičemž nanodrátky vytvořily komplikovanou strukturu, jež v řadě ohledů připomíná strukturu mozkové tkáně.
(Celý článek naleznete v Technickém týdeníku č. 10.)