Elektrické kontejnerové lodě se stávají skutečností. Provozními náklady jsou konkurence schopné. Uvidíme, jak rychle se na evropských řekách prosadí.
Nákladní lodní doprava je v drtivé většině provozována s dieselovými motory využívajícími často nepříliš kvalitní paliva není zrovna šetrná k životnímu prostředí. Platí to i pro vnitrozemskou kontejnerovou lodní dopravu. Tady by podle holandské přepravní společnosti Van Meegen Group mohla situaci zlepšit náhrada dosavadních pohonů šetrnějším bezemisním elektrickým pohonem.
Prvním takovým počinem firmy, podpořeným dotací EU, je v tom směru dokončený vývoj kontejnerové lodi PortLiner EC 110. Lodi sto metrů dlouhé a v základním provedení jedenáct metrů široké. Při plném naložení může podle šířky lodi přepravovat 280 až 350 kontejnerů o celkovém nákladu až 7 700 t, což je přibližně o 8 % více, než zatím dosahuje kapacita konvenčních vnitrozemských nákladních lodí.
Protože loď byla vyvinuta v Holandsku, v zemi kanálů a tedy i různých mostů, je řídicí můstek na lodi výškově nastavitelný. Na lodi není strojovna a volný prostor tak přispěl i ke zvýšení pohodlí posádky.
Energií zásobují loď čtyři bateriové kontejnery s kapacitou osmi megawatthodin. Loď tak může vcelku zvládnout i 30hodinovou cestu, pro představu například trasu Rotterdam - Antverpy - Duisburg. Kontejnerové baterie lze v přístavech vyměnit za čerstvě nabité nebo je možné je dobíjet po připojení na pozemní napájecí stanicí.
Van Meegen svůj PortLiner EC110 představuje jako první plavidlo toho druhu na světě. O takové uznání s ním ale soupeří norská nákladní loď Yara Birkenland. Ta může ostatně s elektropohonem na lodích navázat na téměř už tradici jejich užití u norských trajektů pro dopravu přes fjordy. Jak je to s prvenstvím u nákladních lodí opravdu není až tak důležité, i tady do původních plánů a skutečného zahájení provozu zasahuje covidová pandemie.
Yara Birkenland je vyrobená norskou firmou Vard ve vlastních loděnicích v Rumunsku.
Dlouhá je 80 m, široká 15 m a unést může 120 kontejnerů. Výkon akumulátorů 9 MWh. U této lodi se do budoucna předpokládá autonomní bezobslužný provoz (na ten se dá ostatně upravit i PortLiner), ale první plavby, než se upraví i potřebná legislativa, budou ještě s posádkou.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)