Floridský start-up XTI Aircraft už nejméně pět let pracuje na konceptu dronu TriFan se třemi rotory a kolmým startem i přistáním. I když je stále jejich hlavním cílem dron pro přepravu pasažérů, XTI teď pracují i na autonomní nákladní verzi s dalekým doletem a diesel-hybridním pohonem.
XTI se kvůli vývoji hybridního dronu spojil se společností VerdeGo Aero, která vyvíjí pokročilé letecké pohony. S jejich pomocí zabudují do dronu 180kW generátor, který bude napájet výkonnou baterii dronu TriFan. Díky tomuto diesel-hybridnímu nízkoemisnímu pohonu bude nákladní dron schopen nést náklad o hmotnosti až 227 kg do vzdálenosti 370 km.
XTI pro nákladní variantu neuvádějí, jakou rychlostí se bude pohybovat. Jejich dron pro přepravu pasažérů Tri-Fan 600 může dosahovat rychlosti 555 km/h, což je zhruba dvojnásobná rychlost oproti konvenčním helikoptérám.
Výhodou designu nákladního dronu TriFan je, že může šetřit energii startem a přistáním na letištní dráze, pokud je k dispozici. V opačném případě může využít kolmý start i přistání na malé ploše v terénu, helipadu nebo třeba jachtě, pokud to vyžaduje průběh mise. Provoz takového dronu bude velmi ekonomický, takže by mohl být atraktivní pro provozovatele flotil nákladních dronů. V budoucnu by tyto drony mohly používat namísto klasického dieselu biopalivo. Nevýhodou diesel-hybridního pohonu naopak je, že nejde o elektrický pohon s nulovými emisemi uhlíku. Další slabinou je, že má k dispozici pouze tři rotory a k letu potřebuje mít všechny funkční.
Vzhledem k uvedeným nevýhodám bude pro dopravní verzi dronu TriFan 600 dost obtížné získat certifikát pro komerční přepravu pasažérů. Použití této konstrukce pro nákladní dopravu tudíž představuje více realistické využití. Nákladní drony TriFan by mohly nalézt uplatnění v přepravě nákladu v hustě zastavěných oblastech měst s komplikovanou dopravou nebo při transportech nákladů do vzdálenějších obtížně dostupných oblastí, včetně vojenských logistických misí.
Zdroj a foto: www.xtiaircraft.com