Čipová krize jasně ukázala, že USA ani Evropa nejsou nezávislé na mezinárodních dodavatelských řetězcích. Nezávislosti je potřeba dosáhnout především posílením výroby čipů. Připravují se mnohamiliardové investiční projekty s vládními podporami. Podíl USA na výrobě čipů klesl z 37 % v roce 1990 na pouhých 12 % v roce 2021, jak uvádí Semiconductor Industry Association. Asie je domovem asi 75 % celkové světové výrobní kapacity polovodičů.
Už loni jsme v článku uveřejněném v Technickém týdeníku č. 6 konstatovali, že svět mikročipů se stává arénou světové politiky. Evropa má sice výborné postavení ve výrobě letadel a automobilů, do svízelné situace ji však dostává produkce mikročipů životně důležitých pro automatizaci a robotizaci, čili pro výrobu špičkových technologií. K politickým třenicím za zvuků harašení zbraněmi se přidaly potíže způsobené koronavirovou pandemií, jež narušily dodavatelské řetězce polovodičového průmyslu. Nedostatek polovodičů poškodil 169 průmyslových odvětví včetně výroby automobilů, počítačů, mobilních telefonů, zdravotnického vybavení a dalších.
K tomu připočítejme konkurenční boj, který se rozhořel mezi světovými producenty tolik žádaných součástek.
SLIBNÉ INVESTICE
Výroba polovodičů je složitý, kapitálově a technologicky náročný proces. Zvládlo jej jen několik zemí. A nedostatek čipů způsobený snížením výroby v důsledku onemocnění koronavirem jak v továrnách, tak v přístavech bolestně ukázal slabiny globálního dodavatelského řetězce závislého na zámořské dopravě z Koreje a Tchaj- -wanu, největších světových výrobců mikročipů.
Tato situace by se měla změnit, ale vyžádá si dlouhý čas. Podle agentury Reuters společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), jeden z největších tchajwanských výrobců čipů (dodává polovodiče Applu, Qualcommu a dalším technologickým gigantům), loni v dubnu oznámila tříletý plán investovat 100 miliard dolarů do výstavby nové továrny. Ve své nejnovější zprávě o ekonomické situaci tchajwanská firma uvedla, že už v roce 2022 plánuje kapitálové výdaje mezi 40 a 44 miliardami dolarů, což představuje 30miliardový nárůst oproti předchozímu rekordu z roku 2021. Rekordní suma naznačuje, že firma v dohledné době neočekává zpomalení růstu poptávky po čipech ani navzdory varování některých analytiků týkajících se zpomalení v oblastech, jako jsou chytré telefony, poznamenává list Financial Times. TSMC zdůvodňuje, že jakékoli snížení zájmu bude vykompenzováno zvýšenou poptávkou po nových čipech z dalších oborů, především z průmyslové automatizace, které začínají vyžadovat vysoce výkonné křemíkové čipy.
Expert Tim Culpan z agentury Bloomberg se domnívá, že se ani technologický gigant Intel pravděpodobně v dohledné době nestane přímým vyzyvatelem TSMC (nebo jejího nejbližšího konkurenta Samsungu): „Intel za oběma v technologické zdatnosti zaostává a nutí spoléhat se na TSMC při výrobě svých nejlepších čipů. Neexistuje způsob, jak by firma mohla rozšířit kapacitu natolik, aby byla finančně konkurenceschopná. Jinak řečeno, Intel bude muset obětovat své marže, aby získal objem potřebný k naplnění továren, které chce postavit.“ [Dodejme však, že Intel naproti tomu dominuje na poli procesorů určených do osobních počítačů, notebooků a serverů, což představuje poněkud jinou kategorii čipů, a vyšší tlak na miniaturizaci než segment opanovaný společností TSMC — pozn. red.]
Obrovská poptávka po čipech pomohla upevnit pozici TSMC jako jedné z největších a nejdůležitějších společností na světě (jde o největší neamerický, nestátní podnik). A s jeho ambiciózními plány na expanzi, které zahrnují nové závody v Arizoně a Japonsku, to nevypadá, že by se to mělo změnit.
MILIARDY NASTUPUJÍ
Only the Paranoid Survive („Přežijí jen paranoici“) — tak v roce 1996 nazval svou legendární knihu neméně legendární Andrew S. Grove. Vzkaz od spoluzakladatele a dlouholetého šéfa výrobce čipů Intel zní: „Pouze ten, kdo je neustále ve střehu, dokáže včas rozpoznat hrozby a reagovat na ně. Protože je jen otázkou času, kdy se v obchodním světě něco vážného změní.“ Jeho poselství manažerům je stále živé, i když je tento pozoruhodný inovátor už šest let po smrti.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)