V oblasti kovoobrábění je chlazení nezbytnou součástí řezného procesu, protože vhodný způsob chlazení může významně zvýšit životnost nástroje a pomáhá snížit výrobní náklady díky změnám ve tvaru třísky a výsledné teploty během procesu obrábění.
Posledních několik let se koncepce a implementace řešení chlazení řezných nástrojů těší vysoké popularitě. Výrobci CNC strojů investovali čas a zdroje do vývoje řešení, která jsou schopna přivádět chladivo pod vysokým tlakem přímo do řezné zóny, a proto je dnes většina nových strojů vybavena možností aplikace vysokého tlaku chladicího média.
Hlavně letecký a automobilový průmysl a také výrobci velkých součástí oceňují výhodu přívodu chladicího média přímo do zóny řezu a vyhledávají už jen obráběcí stroje s možností vysokého tlaku (70-300 barů) chladicí kapaliny. Integrace nástrojových systémů JETCUT do výrobních procesů je značným benefitem také pro výrobce se zavedenou sériovou výrobou.
Jedním z hlavních problémů karbidových nástrojů a destiček jsou vysoké teploty, které vznikají během procesu obrábění. Teploty se liší v závislosti na fyzikálních a chemických vlastnostech obráběného materiálu a na pracovních podmínkách prostředí. Průměrná teplota během procesu obrábění se pohybuje od 300 °C do 900 °C.
Stoupající teplota snižuje životnost řezné hrany a následné zvýšené opotřebení břitu může snižovat kvalitu obráběné plochy obrobku a negativně ovlivňovat samotný proces obrábění. Teplo generované mezi destičkou a obrobkem může způsobit změnu tvaru třísky a zároveň destičku plasticky zdeformovat.
Vysoký tlak (od 70 barů) může příznivě ovlivnit tvorbu a lámání třísky. V případech, kdy je obtížné třísku zlomit a je příliš dlouhá a zamotaná, může správně aplikované chladivo v kombinaci s vysokým tlakem tento problém vyřešit.
Celý článek si přečtěte v Technickém týdeníku č. 17, který vychází 10. 9. 2019.