Inovace větrných elektráren nabírají na rychlosti. Hledají se nová konstrukční řešení, soutěží se ve velikosti a ve výkonech. „Větrná energie na moři bude do roku 2050 globálně generovat téměř 9 % elektřiny. Jedním z hnacích faktorů jsou větší a lepší větrné turbíny," říká Kim Sandgaard-Mørková, výkonná viceprezidentka pro certifikaci obnovitelných zdrojů DNV GL.
Drsný, lehce vousatý technik si jen tak sedí na okraji větrné turbíny na moři nedaleko pobřeží, když si všimne v krabičce s obědem (závodní kantýna není k dispozici), že mu tam přiložila dcerka dopis pro Santu. Nebudeme prozrazovat napínavý děj nové dvouapůlminutové televizní reklamy Coca-Coly, která letos nahradila tradiční osvětlený kamion módním minipříběhem o energii z obnovitelných zdrojů. Námět bezesporu svědčí o tom, že se větrné turbíny stávají symbolem doby. Tedy alespoň v těch zeměpisných šířkách, kde jsou k tomu příhodné klimatické podmínky.
Největší na světě
V nevypsané soutěži o největší větrnou turbínu zatím vede společnost GE Renewable Energy. Prototyp její turbíny Haliade-X 12 MW získal nyní plný typový certifikát DNV GL, což je doklad, že nové turbíny budou fungovat bezpečně, spolehlivě a podle specifikací konstrukce. Proces certifikace Haliade-X zahrnoval sérii zkoušek na 12MW prototypu umístěném v rotterdamském přístavu a také testy 107m lopatek turbíny na britském ORE (Offshore Renewable Energy) v Blythu a v testovacím centru Massachusetts Wind Technology v Bostonu v USA.
Tuto prototypovou turbínu společnost GE Renewable Energy nedávno optimalizovala, takže nyní pracuje s výkonem 13 MW. Testování bude pokračovat a společnost očekává, že v první polovině roku 2021 získá i pro ni typový certifikát. Haliade-X 13 je vysoká 248 m, průměr rotoru činí 220 m a její lopatky jsou dlouhé 107 m. Slibuje zhruba dvojnásobný výkon, než jakého dosahuje většina větrných turbín, které jsou v současnosti rozmístěny po celém světě.
Prototyp Haliade-X umístěný v Rotterdamu vytvořil letos v říjnu nový světový rekord tím, že za jeden den vyrobil 312 MWh.
(Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání Technického týdeníku.)