„Vážení přátelé, dnes mi volala kolegyně, že jí z mé adresy přišel mail požadující peníze. Oznamuji, že žádný mail podobného obsahu jsem nikomu nerozesílala a že se jedná o zneužití mé elektronické adresy. Vše jsem nahlásila, ale víc v tomto směru bohužel udělat nemohu,“ píše znechucená pisatelka svým blízkým a známým.
BOHUŽEL, FENOMÉN DNEŠNÍ DOBY
Jako přes kopírák popisují své obdobné osobní zkušenosti i četní další uživatelé internetu. Současná situace je alarmující. Kybernetičtí zločinci vybírají bankovní účty, zastavují montážní linky, nebo si dokonce podmaňují zdravotnická zařízení.
Podle Policie České republiky nárůst jednotlivých druhů kyberkriminality ovlivňuje již prakticky život každého z nás. Přibývají například podvodné inzeráty (nabízející prodej automobilů, elektroniky, živých zvířat nebo i pronájmy bytů), sbírky a v neposlední řadě jednání známé jako tzv. nigerijské podvody. Do daných aktivit lze zahrnovat také právě podvody prostřednictvím podvržených e-mailů nebo krádeže peněz z bankovních účtů za pomoci takzvaného phishingu.
HACKING, SNIFFING
Patří sem i hacking – neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosičům informací. Typickým příkladem je získání údajů oběti, s nimiž může pachatel dál libovolně nakládat. Součástí těchto jednání bývá mimo jiné šíření škodlivých kódů, implementace tzv. backdoorů do volně přístupných softwarů. Stále častější formou je napadení e-mailových účtů, účtů na sociálních sítích, účtů internetového bankovnictví, které má za následek průnik do soukromí...
Celý článek si přečtěte v Technickém týdeníku č. 18, který vychází 24. 9. 2019.