Vesmírný kolotoč se roztáčí a větší úlohu v něm chtějí hrát i Japonci. V loňském roce vypravilo Japonsko nákladní loď k obyvatelům Mezinárodní kosmické stanice, která tam dopravila čtyři tuny nákladu. Dále plánuje stavbu vesmírného letiště i výlet vesmírného turisty.
Připomeňme si, že od roku 2019 spolupracuje Japonská vesmírná agentura JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) s Toyota Motor Corp. i na studii vozidla s přetlakovou kabinou pro pobyt na Měsíci. To bude muset už předem překonávat řadu úskalí. Gravitace na Měsíci je pouze šestinová oproti Zemi. Mnohem vyšší je záření i teplota a vyskytuje se i prostředí s velmi vysokým vakuem. Měsíc má náročný terén s krátery, kaňony i pohořími.
Podle studie by lunárním vozidlem měl být šestimetrový rover o šířce 5,2 m a výšce 3,8 m, který by zároveň sloužil jako mobilní vesmírná stanice s prostorem o velikosti 13 m2 podlahové plochy. Přetlaková kabina by měla postačit pro dva kosmonauty, v případě naléhavé potřeby i čtyři, aniž by museli nosit skafandry. Rover by se dal ovládat jak posádkou, tak dálkově. Celkem by měl najezdit více než 10 000 kilometrů. Solární panely mu budou pomáhat ve výrobě elektrické energie, ale hlavním zdrojem energie se stanou vodíkové články. Pro vodíkové články v budoucnosti nahrává i skutečnost, že v oblasti pólů Měsíce se nachází využitelné zásoby vody Po zkušenostech s provozem vozidla na Měsíci by se nevyloučilo jeho užití ani pro Mars.
Dnes už je stav studie roveru tak daleko, že se předpokládá zahájení jeho testů už v roce 2024 tak, aby v roce 2027 byl připraven na svůj vesmírný úkol. Do té doby si ale japonská aktivita v plnění vesmírných úkolů klade za cíl připravit ještě sondu pro dovoz vzorků z jednoho z měsíců planety Mars. Sonda by měla letět do vesmíru v roce 2024.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)