Tým americké Rice University vytvořil umělý list, velmi efektivní a levné zařízení, které rozkládá vodu a získává z ní cenný vodík.
Platforma „umělého listu" v sobě spojuje katalytické elektrody a perovskitové solární články, které po ozáření Sluncem vyrábějí elektrický proud. Takto vytvořená elektřina proudí skrz elektrody a zajišťuje štěpení molekul vody na kyslík a vodík. Přeměna energie slunečního záření na vodík umělého listu funguje s účinností 6,7 %.
Tento typ katalýzy není nijak nový. Jun Lou s kolegy však vytvořili unikátní kombinaci perovskitové vrstvy a elektrod, které spojili do kompaktního modulu. Jejich umělý list stačí vložit do vody na slunečním svitu a spustí výrobu vodíku, aniž by bylo nutné dodávat jakoukoliv další energii. V umělém listu probíhá elektrochemická reakce měnící vodu a sluneční záření na ekonomicky zajímavé palivo. Podstatnou výhodou je i to, že tento umělý list bude možné vyrábět ve velkém.
Perovskitové solární články jsou dnes populární. Ty nejvýkonnější dosahují účinnosti kolem 25 %. Tvoří je však drahé materiály, které bývají navíc náchylné na poškození světlem, vlhkostí a horkem. Badatelé Rice University nahradili drahé materiály perovskitových článků (například platinu) levnějšími alternativami.
Jak uvádí Lou, tímto postupem zvýšili šance na komerční aplikace nanozařízení. Výhodou je i to, že umělé listy jsou soběstačné systémy, které nepotřebují žádný dodatečný zdroj energie. Součástí umělého listu je i patentovaná polymerová ochranná vrstva. Ta umožňuje průchod slunečnímu záření, chrání umělý list a zároveň funguje jako izolátor mezi perovskitovými články a elektrodami.