Účastníci lednového Robothonu se zaměřili na dezinformace, péči o osamělé, matematickou gramotnost, spravedlnost, zdraví, ale také třeba budoucnost umění.
Ve dnech 22. a 23. ledna se ve Švandově divadle v Praze, pod záštitou místopředsedy vlády a primátora hlavního města, konal hackathon neboli inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot. Na této několikadenní akci skupiny soutěžících přicházejí s prototypem řešení výzev moderní doby. Při práci jim pomáhají odborní mentoři a mnozí další či data z veřejné a soukromé sféry.
Tématem setkání bylo řešení problémů dnešní doby pomocí umělé inteligence. Porota vyhodnotila jako nejlepší aplikaci týmu AI.why? vedeného Matyášem Boháčkem, která dokáže pomocí algoritmů detekovat potenciálně nedůvěryhodné zprávy na internetu nebo v e-mailu. U článků na internetu za pomoci modelu strojového učení aplikace určí skóre důvěryhodnosti a rozhodnutí odůvodní.
„Naším cílem není jen říkat, co je a není pravda. Chceme ukázat, na co konkrétně by si čtenáři měli dát při čtení zpráv online pozor. Vítězství pro nás bylo v konkurenci tolika skvělých nápadů opravdu překvapením, o to víc si jej vážíme, " říká Boháček z vítězného týmu.
Soutěžily dvoj až pětičlenné týmy
Byly složené nejen z nadšenců do umělé inteligence, robotiky a programování, ale také z psychologů, umělců a vizionářů z řad talentovaných studentů z celé České republiky. Akce trvala 36 hodin a na jejím konci účastníci představili nápady, jak s využitím umělé inteligence pomoci v boji proti COVID-19, předcházet nekalým obchodním praktikám, zabraňovat šíření dezinformací ve vzdělávání či přispět k popularizaci matematiky. Akce se zúčastnilo i přes sto dvacet nejtalentovanějších studentů českých vysokých škol a třicítka mentorů. Své studenty na akci vyslala Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze nebo Vysoká škola chemicko-technologická.
Bratři Čapkové by se divili
Akce proběhla vzhledem k situaci pandemie COVID-19 online. Ale jen částečně - vůbec poprvé se událost živě vysílala z místa, kde se technologické akce nekonají. Zázemí organizátorům Robothonu poskytlo Švandovo divadlo na Smíchově, které se účastní vědeckého projektu THEaiTRE (www.theaitre.com), kde umělá inteligence píše scénář divadelní hry. (Viz. TT č.1).
„Robota považuji za nejzásadnější intelektuální přínos Československa světu. Rok karantén a izolací přidusil možnost si tento odkaz připomenout a nadchnout pro umělou inteligenci i robotiku další generace," popisuje radikální inovátor Tomáš Studeník, proč se se svým týmem a partnery rozhodl touto formou oslavit výročí robota a dodává: „Dnes bych bratry Čapky přizval na náš hackathon jako mentory."
Umělá inteligence - fenomén dnešní doby
Ještě poměrně nedávno jsme se podivovali nad novým pojmem v technických přístrojích a zařízeních: smart neboli chytrý či inteligentní. Uplynul čas a zdálo se, že snad vše kolen nás je už inteligentní a „hloupé" spotřebiče nemají šanci na přežití. (U televizorů třeba toto označení ve své základní podstatě znamená, že smart televizi je možné na rozdíl od běžného televizoru připojit k internetu).
Nyní - v další fázi - přichází umělá inteligence. Mimo jiné stává se běžnou součástí automobilů či chytrých telefonů a výčet dalších možností je rozsáhlý, včetně očekávaných inovací. Například zmíněné smartphony bez umělé inteligence budou časem na trhu spíše výjimkou.
Podle analytiků společnosti Gartner budou mít taková zařízení v roce 2022 na trhu podíl 80 procent.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)