Populační růst představuje pro urbanisty nové příležitosti a výzvy. Jsou tu však nejmodernější technologie, které vytvářejí odolnější a udržitelnější systémy pro řízení celých měst.
Podle předpovědí OSN budou do roku 2050 žít více než dvě třetiny světové populace v městském prostředí. To představuje pro správu měst několik významných úkolů, které musí splnit, chtějí-li zajistit obyvatelům a dojíždějícím komfortní život. Je stále jasnější, že jsou to moderní technologie, jež nabízejí řešení takového zadání.
Jak zvládnout populační explozi
Nové technologie a lepší konektivita stejně jako mohutný rozvoj světových metropolí otevírají obrovské příležitosti k optimalizaci městského plánování, zlepšení služeb a rozšíření přístupu a současně vytvářejí zdroje příjmů, pracovní místa a obchodní příležitosti.
A s rostoucími trendy urbanizace bude ústřední role měst dále stoupat. Města dnes tvoří více než 50 % populace planety, 80 % jejího ekonomického výkonu, dvě třetiny celosvětové spotřeby energie a více než 70 % ročních globálních emisí uhlíku, což povede k masivnímu růstu poptávky po moderní městské energetické infrastruktuře. Od chytrých pouličních lamp přes samochladící budovy až po inteligentní nabíječky elektromobilů mohou investice na úrovni města zajistit největší návratnost investic omezujících uhlík.
Studie z Juniper Research očekává, že do roku 2024 bude 83 miliard připojených zařízení a senzorů vytvářet rozsáhlé a rozmanité datové soubory o celé řadě témat, jako je spotřeba energie, kvalita ovzduší a vzorce provozu. Energetické systémy příští generace mohou využívat data z těchto propojených budov, zařízení a dopravních systémů ke snížení spotřeby energie, ke zlepšení stability sítě a pro lepší správu městských služeb.
Digitální simulace mohou například ukázat, jak různé konstrukce, technologie a zařízení ovlivňují cesty poptávky po energii a související náklady. Elektřina spotřebovaná celosvětově v pouličním osvětlení odpovídá [podle údajů z ESMAP - Energy Sector Management Assistance Program - pozn. red.] celkové roční spotřebě elektřiny například v Německu a může představovat až 65 % městských rozpočtů na elektřinu. Inteligentní pouliční osvětlení může snížit spotřebu elektřiny až o 80 % úpravou výkonu na základě úrovně okolního osvětlení a počasí. Inteligentní pouliční lampy mohou také monitorovat provoz, přechody pro chodce a hluk a znečištění ovzduší, stejně jako integrovat nabíječky elektrických aut a infrastrukturu mobilních telefonů.
Hlavní problém však spočívá v tom, jak dovedou odpovědní členové vedení města analyzovat získaná data, jak v nich dovedou rozpoznat přání a tužby občanů a jak na ně dovedou reagovat. Technika jim k tomu dnes už slouží precizně. Dokladem jsou zprávy ze dvou měst, z Floridy a Jižní Koreje.
První městské póly s UI
Pilotní projekt, který slučuje bezplatné veřejné Wi-Fi, analýzu provozu, plánování města, hodnocení životního prostředí a údaje o veřejné bezpečnosti do jednoho bodu, využívá umělou inteligenci (UI nebo též AI - artificial intelligence). Jako první v USA je instalován na Floridě, ve městě Coral Gables, jež si říká The City Beautiful. A není divu. Pyšní se ulicemi lemovanými tropickými stromy, třpytivými plážemi a středomořskou architekturou. Coral Gables, založené v roce 1925, je městem s více než 50 000 obyvateli v centrální oblasti Greater Miami. Dnes je domovem více než 20 konzulátů a více než 100 nadnárodních korporací. Známým je však také něčím dalším - příběhem chytrého města.
Nedávno totiž představilo Smart City Hub. Tato platforma otevřených dat využívající kombinaci analytiky, aplikací, senzorů a dalších technologií poskytuje občanům množství informací a služeb. Mohou získat přístup k veřejným policejním záznamům, obnovit parkovací povolení, najít nabíjecí stanice pro elektrická vozidla a prostřednictvím svého mobilního zařízení nahlásit výmol na silnici.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)