Vědci z Fraunhoferova institutu úspěšně vyvinuli a vyrobili flexibilní desky plošných spojů s celkovou tloušťkou menší než 20 μm a několika metalizačními vrstvami na bázi polymeru parylenu.
Polymer parylen je znám z užití jako ultratenký polymerní povlak s řadou vysoce hodnotných vlastností povrchové úpravy, odolností proti vlhkosti, tepelnou a UV stabilitou a chemickými a dielektrickými bariérovými vlastnostmi. Nyní na bázi tohoto materiálu vyvinuli ve Fraunhofer-Institut für Elektronische Nanosysteme (ENAS) v Chemnitzu ultratenké, vysoce flexibilní vícevrstvé desky plošných (nebo také tištěných) spojů (PCB — printed circuit boards). To představuje pokrok oproti dosavadním technologiím, jejichž pokovené vrstvy s tloušťkou v řádech několika stovek mikrometrů omezovaly v součtu flexibilitu plošných spojů.
Parylen je považován za „zelený“ polymer, protože jeho polymerace nepotřebuje žádný iniciátor nebo jiné chemikálie k ukončení řetězce. Povlaky na jeho bázi lze navíc nanášet při pokojové teplotě nebo blízko ní bez jakéhokoliv rozpouštědla, a tedy bez vnitřního mechanického pnutí. Nabízí tak dobrou mechanickou stabilitu i při malé tloušťce vrstvy. Zároveň se vyznačuje vysokou mírou pružnosti, již si zachovává i při nízkých teplotách. Nabízí rovněž srovnatelně dobrou tepelnou stabilitu.
Při použití parylenu k vytvoření flexibilních desek plošných spojů kombinuje polymer tři různé funkce: působí jako flexibilní substrát, jako dielektrikum mezi úrovněmi redistribuce prostřednictvím kovu a jako zapouzdřovací vrstva. Přitom tato flexibilní deska s plošnými spoji se vyrábí pomocí už zavedených mikrotechnologií. Pro pokovení, a to i s různými kovy, lze použít např. naprašování nebo aditivní technologie. Flexibilní desky s více propojenými vrstvami lze takto vyrábět o celkové tloušťce menší než 20 μm.
Parylenové flexibilní vícevrstvé desky uvítají ve všech oborech elektroniky. Vzhledem k biokompatibilitě samotného parylenu, a pokud se dále použijí i biokompatibilní kovy, jako je zlato nebo titan, jsou parylenové PCB vhodné i pro použití ve zdravotnictví, při implementaci monitorovacích aplikací nebo jako inteligentní senzorové náplasti průběžně registrující řadu životních funkcí, jako je teplota, dechová frekvence, srdeční frekvence, a co víc, i známky samotné nemoci.