Lisovací tester z Fraunhoferova institutu zkontroluje odolnost a chování plechu před započetím výroby z tohoto materiálu.
Plech před svým zpracováním ve výrobním závodě přichází z válcoven po tamní výstupní kontrole ve svitcích nebo plochých tabulích. Před jeho tvářením, řezáním, ohraňováním nebo ražením je přesto dobré provést si před výrobní operací i vlastní kontrolu jakosti. Doposud tento proces probíhal většinou tak, že po zátěžové zkoušce vzorku byl plech vizuálně zkoumán na praskliny nebo jiné vady.
S novým postupem přichází Fraunhoferův institut IWU (Fraunhofer-Institut für Werkzeugmaschinen und Umformtechnik) zaměřený na obráběcí stroje a tvářecí technologie. Tamní konstruktéři vyvinuli tester materiálu, kde jeho akční prvek - lisovací nástroj ve tvaru polokoule - stlačí plech do předem definované hloubky. Senzor síly přitom měří křivku síly a výtlaku. Zaznamenává, jaké síly je potřeba k deformaci materiálu do určitého bodu. Z těchto výsledků měření pak analytický software vyvozuje závěry o deformačním chování pod tlakem a posuzuje vhodnost plechu pro plánovaný výrobní proces. Lisovací nástroj testeru může mít v závislosti na plánované aplikaci i jiný tvar.
Zaměstnanci ve výrobě obdrží díky testu diferencované prohlášení o odolnosti a chování materiálu. Symbol semaforu v softwaru testeru materiálu poskytuje informace o tom, zda je plech „OK", „hraniční", nebo dokonce „šrot". Pokud analýza ukáže, že dodávaný plech nesplňuje podmínky dohodnuté specifikace v podmínkách smlouvy, může společnost po dalších kontrolních testech v krajním případě plech dodavateli i vrátit.