Přichází další generace sluchátek a elektronických špuntů do uší na principu takzvaného bílého šumu, které vysílají do lidského ucha jemné zklidňující zvuky.
Ne každý krok vpřed snižuje také dosavadní problémy. To mimo jiné naznačily i velkorozměrové haly v open-space stylu pro jednotlivé zaměstnance, které změnily styl kolektivní práce. Nahuštění osob na jednotku plochy sice efektivně snížilo náklady provozovatele, ale výsledkem bylo a je také ztráta soukromí. To sice původně mělo motivovat větší provázanost činností zaměstnanců, ale v konečném důsledku jen potřelo kreativitu jednotlivců. A také zvýšilo jejich nemocnost, přidalo na stresu. Výsledek tedy nepotěšil, nenaplnil očekávání.
Provedené výzkumy (například experiment na Cornellově univerzitě v USA, který měřil pracovní podmínky v různých kancelářských prostředích), ukázaly, že pracovníci v hlučných kancelářích „provedli o 40 procent méně pokusů o vyřešení předložené složité hádanky" ve srovnání s jejich protějšky na pracovištích klidnějších.
Studie zadaná společností Plantronics, (která patří k předním světovým výrobcům audio komunikačních zařízení pro korporátní a domácí použití a byla v roce 1961 založena ve Spojených státech), jistila, že pouhé 1 procento zaměstnanců „uvádí, že jsou schopni blokovat rušivé zvuky a soustředit se, aniž by podnikli další kroky v kanceláři". 63 procent zaměstnanců tvrdí, že jim chybí tichý prostor k provádění cílené práce. Nejde jen o jejich produktivitu, kterou poškozuje nadměrný hluk, ale také o pohodu.
Čísla se podle jiných studií mohou různit, ale podstata problému zůstává zachována.
Maskování zvuku neboli Sound Masking
Jednou z řady hledaných cest k řešení problému, jak si kanceláře mohou zachovat svůj otevřený, estetický design a zároveň snížit poloměr rozptýlení osob, kterému zaměstnanci čelí v otevřených pracovních prostorech, je takzvané „zvukové maskování".
„Využívá poznatku, že když je do daného prostoru vysílán uniformní nerušivý zvuk, či spíše speciální druh „šumu", pak překrývá okolní zvuky. Přítomní ho po chvilce přestávají vnímat, prostředí se tak zklidní. „Pokud přijdete do Sound Maskingem vybaveného prostoru, tuto technologii neregistrujete vůbec," říká Andrej Hronec, zástupce technologie Sound Masking v ČR. „Zní to možná překvapivě, ale opravdu to funguje. Přidaný „šum" totiž snižuje srozumitelnost lidské řeči. Pokud neslyšíte zřetelně, co někdo říká, slova jsou méně rušivá - pravděpodobně konverzaci vůbec nezaznamenáte a nerozptyluje vás."
Trik maskování zvuku je v tom, že tento širokospektrální šum podobný třeba zvuku větru lidské ucho nevnímá. Výsledkem je akusticky komfortní místnost, protože vysílaný šum přikryje většinu nežádoucích rušivých podnětů.
Díky maskování zvuku jsou nežádoucí konverzace a další vyrušení hluku méně slyšitelné. Výsledek: Zaměstnanci jsou schopni se lépe soustředit a jejich produktivita měřitelně stoupá. Ukázalo se, že přidání nenápadného zvuku do kanceláře usnadňuje větší soukromí řeči a snižuje rušivé zvuky. Přesněji řečeno, maskování zvuku neeliminuje rušivé zvuky, ale naopak „utopí" rušivé zvuky.
Technologie Sound Masking, která pomáhá zklidnit prostory a zajistit soukromí, nalézá využití nejen v kancelářích typu open space, ale třeba i ve zdravotnických zařízeních, lékárnách, jednacích místnostech, bankách nebo státních budovách.
Své uplatnění má i v knihovnách a studovnách, kde jsou ticho a klid vyžadovány. Pokud však v jejich prostorách narazíte na skupinku studentů pracujících na společném projektu, uslyšíte pravděpodobně každé slovo jejich vášnivé debaty a na klidné samostudium můžete zapomenout.
Sound Masking navrhuje příjemný kompromis a vytvoří společný prostor vhodný jak pro skupinovou práci, tak pro klidné studium.
Jak maskování zvuku funguje?
Instalace této technologie nenarušuje vzhled interiéru a není finančně ani časově náročná. Jedná se totiž většinou o malé reproduktory, takzvané emitory, které se umisťují do stropních částí a jsou schopny navíc čistě reprodukovat pagingové zprávy a hudbu.
Například emitory systému Cambridge Sound Management jsou menší než kompaktní disk a lze je snadno zapustit i do složitých stropních konstrukcí. Vynikají uživatelskou a energetickou nenáročností - řešení pokrývající plochu přes 16 tisíc m2 má přibližně stejnou spotřebu jako 60W žárovka.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)