Proběhne v Berlíně ve zkráceném termínu ve dnech 3. až 5. září bez účasti laické veřejnosti, tedy výhradně pro obchodní návštěvníky a 800 novinářů z 50 zemí. Pořadatelé přinesli klíčové události pod názvem IFA 2020 Special Edition ve virtuální podobě.
Coronavirová pandemie neobyčejným způsobem zasahuje i do konání veletrhů ve světě i u nás, přičemž mění jejich podobu k nepoznání. To se též týká jedné z největších světových výstavních akcí spotřební elektroniky a domácích spotřebičů (IFA) která se už od roku 1924 tradičně koná na berlínském výstavišti.
Tato významná technologická událost nabídla unikátní koncept. Pořadatelé chtěli zprostředkovat veškeré informace i pro experty a potencionální návštěvníky z postižených zemí, kteří nemohli do Berlína vycestovat.
Zásadním rozhodnutím je skutečnost, že IFA nebyla tentokrát určena pro běžnou veřejnost. Veletrhu se mohli účastnit pouze novináři a experti z branže - vystavovatelé, zástupci participujících firem a dalších subjektů. Běžní „návštěvníci" měli mít možnost sledovat živé přenosy ze 4 pódií, kde se vystřídaly různé firmy.
V duchu moderních informačních technologií, které IFA představuje, bylo připraveno rozsáhlé virtuální pokrytí veletrhu, jaké nemá v jeho historii precedens, aby ho mohli sledovat zájemci z celého světa.
V této souvislosti je třeba připomenout, že v Berlíně jsou až do 24. října letošního roku zakázány akce s účastí přesahující 5 tisíc osob. Již jen to stačí k tomu, že IFA (což je zkratka původního německého názvu Internationale Fungausstellung neboli Mezinárodní rozhlasová výstava) nemohla proběhnout jako obvykle. Přitom na výstaviště tohoto jednoho z nejstarších berlínských veletrhů se spotřební elektronikou pod starým rozhlasovým vysílačem (symbolem ještě elektronkové éry rozhlasových přijímačů a rozhlasového vysílání) mířily každoročně desetitisíce návštěvníků z celého světa.
(Horké novinky z letošního veletrhu IFA naleznete už v příštím vydání Technického týdeníku.)