Umělá inteligence Googlu předpovídá počasí
Předpovídání počasí představuje jednu z největších výzev pro umělé inteligence. Jde o globální chaotický systém, na jehož chování se podílí téměř nekonečné množství faktorů a proměnných, které je nutné nějak zpracovat. Společnost Google přesto nedávno oznámila, že jejich umělá inteligence se významně zlepšuje v krátkodobých lokálních předpovědích počasí, takzvaných předpovědí „nowcasting".
Předpovědi „nowcasting" se zaměřují jen na nejbližší časové úseky, maximálně v řádu hodin a vycházejí z aktuální meteorologické situace. I takto krátkodobé předpovědi ale mohou být velice užitečné, ať už pro zemědělství, plánování rozmanitých akcí, nebo třeba při prevenci nadcházejících přírodních katastrof.
V Googlu využili algoritmy umělé inteligence k vylepšení okamžitých předpovědí „nowcasting" pro nadcházející hodinu a pro malá území o rozloze jednoho čtverečního kilometru. Podle svých tvůrců by tento systém měl podstatně zlepšit a zrychlit stávající modely pro okamžité předpovědi počasí...
Nová polykatelná medicínská zařízení mohou být rozpuštěna světlem
V medicíně je stále velká poptávka pro diagnostických či terapeutických zařízeních, která by bylo možné spolknout bez nutnosti následného odstraňování chirurgickým zákrokem. Vědci a inženýři amerického institutu MIT vyvinuli novou technologii, která právě tohle dokáže. Jde o zařízení, která je možné spolknout a pak rozpustit působením světla.
Giovanni Traverso a jeho spolupracovníci za tímto účelem vyvinuli nový typ hydrogelu, který je citlivý na světlo. Jeho základem je polymer, jehož složky jsou propojené vazbami, které je možné rozvolnit působení modrého až ultrafialového světla. Modré světlo rozpouští tento hydrogel pomaleji než ultrafialové světlo, zároveň je ale pro organismus bezpečnější. Hydrogel obsahuje ještě další složky, které mu dodávají pevnost...
Rolls-Royce vyvíjí pokročilý tryskový pohon pro budoucí stíhač Tempest
Britská zbrojovka BAE Systems vyvíjí stíhací letoun Tempest, který by se měl stát stíhačem šesté generace pro britskou Royal Air Force a italskou Aeronautica Militare. Jeho tvůrci předpokládají, že by měl kolem roku 2035 nahradit letouny Eurofighter Typhoon v britském i italském letectvu. Britská vláda hodlá za vývoj toho letounu do roku 2025 utratit 2 miliony liber.
Společnost Rolls-Royce nedávno představila radikální koncept tryskového pohonu, který vyvíjí pro letoun Tempest. Pracuje na něm již pět let. Tento motor by měl nejen pohánět supermoderní stíhací letoun, ale zároveň by měl Tempestu dodávat nevídané množství elektřiny, která bude nezbytná pro budoucí energetické zbraně stíhačky i další palubní systémy.
Americké stíhací letouny páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II teprve v současné době vstupují do služby ve větším počtu. Přesto je už letectvo považuje za fakticky zastaralé a odborníci připravují design i technologie...
Australský tým vyvinul nejvýkonnější lithium-sírovou baterii světa
Představte si běžně dostupnou baterii, která by dokázala na jedno dobití pohánět chytrý telefon pět dní. Anebo by umožnila elektromobilu dojet až 1 000 km bez nutnosti dobíjení.
Takovou technologii už téměř mají k dispozici odborníci australské Monash University. Vyvinuli nový typ dobíjitelné lithium-sírové (Li-S) baterie, která svými parametry více než čtyřikrát předčí současné nejlepší baterie tohoto typu na trhu. Tato baterie má extrémně vysokou hustotu uložené elektrické energie a svými výkony předčí soudobé lithium-iontové baterie. Velkou výhodou je i to, že je šetrnější vůči životnímu prostředí.
Mahdokht Shaibaniová a její kolegové si novou Li-S baterii a její výrobu patentovali. V německém Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology již vyrobili prototyp této baterie. Nová baterie si okamžitě získala celosvětovou pozornost a někteří z největších výrobců dobíjitelných baterií v Evropě a Číně již vyjádřili zájem podílet se na dalším testování baterie v Austrálii...
Nový lehký akustický metamateriál snižuje hluk při silničním provozu
Při silniční dopravě vzniká značný hluk. Ten představuje problém jak pro široké okolí silnic a dálnic, tak i pro řidiče a pasažéry uvnitř vozidel. Zvlášť problematický je přitom u automobilů s elektrickým pohonem, protože v jejich případě není potlačován hlukem samotného motoru vozidla.
Společnost Nissan nedávno vyvinula nový akustický metamateriál, čili kompozitní materiál neobvyklých nových vlastností, který je pro odhlučnění kabiny vozidla stejně účinný jako současné materiály. Oproti nim je ale zároveň čtyřikrát lehčí.
Výrobci aut po dlouhou dobu využívali pro odhlučnění automobilů gumové desky. Ty jsou ale dost těžké a zvyšují tím pádem energetickou náročnost vozidla. Některé společnosti, jako například Hyundai a Bose, sázejí na aktivní ochranu proti hluku, která je podobná jako ve sluchátkách...
Všechny články si můžete přečíst v Technickém týdeníku č. 2.