Termovize, měření kvalty ovzduší, zvýšená odolnost při pádech i ve vodě: i takové možnosti může nabízet mobilní telefon, když se jeho výroby ujme specialista na stavební stroje.
Vývoj mobilních telefonů kráčí mílovými kroky a jedním ze současných trendů jsou též přístroje určené pro specifické výrobní profese, například stavbaře, řemeslníky a pro jinou fyzickou práci. Toto řešení přinesl požadavek z praxe, kdy se ukázalo, že běžné nebo klasické mobilní telefony v řadě případů, kde třeba panuje prašnost, příliš velká vlhkost nebo třeba extrémní teploty, selhávají.
Není divu, že konstrukcí těchto „exotů“ se začaly zabývat také firmy, které si s mobily zpravidla nespojujeme. Jednou z nich je společnost Caterpillar z amerického státu Illinois na severu USA, známá především jako výrobce strojů pro těžební průmysl a těžké strojírenství. Ta ve spolupráci s mezinárodní společností (pro vývoj, výrobu a prodej mobilních telefonů a spotřební elektroniky) Bullitt Group vyvinula superodolný mobilní přístroj CAT S62 Pro, který představuje jako novinku i jako nástupce dřívějších modelů CAT S60 a CAT S61.
OPRAVDU MASIVNÍ KONSTRUKCE
Obrazně řečeno, tento mobil daleko lépe padne do ruky dřevorubci než korporátnímu manažerovi. Je neuvěřitelně odolný. Nejenže splňuje požadavky stupně krytí IP68 a amerického vojenského standardu Mil Spec 810H, dokonce je překračuje. (Zkratka IP68 znamená nejvyšší „stupeň krytí“. To je standardizované hodnocení odolnosti elektronických zařízení proti vniknutí cizího tělesa. První číslo, šestka, znamená odolnost proti vniknutí prachu a vody, druhé číslo, osmička, znamená, že je zařízení schopné potopení do vody, v tomto případě při ponoření do hloubky až 1,5 m na dobu 35 minut).
Odolá pádům na ocelový povrch z výšky 1,8 m, včetně mnoha pádů na každou stranu a roh. Rovněž úspěšně absolvoval náročné zkoušky odolnosti vůči extrémním teplotám a vibracím. Jeho používání je hygienické – lze jej snadno omývat mýdly a dezinfekčními prostředky nebo čistit dezinfekčními vlhčenými ubrousky.
TERMOVIZE
Jeho termokamera dokáže zaznamenat teploty od −20 do +400 °C. Díky tomu může uživatel mobilu hledat například zatoulaného psího miláčka v městském parku, upozorní ho i na přehřívání motoru či může nalézt využití třeba při diagnostice elektronických zařízení. Podle výrobce prý termovizi alespoň jednou za týden využilo 60 % majitelů dřívějších modelů.
(Celý článek si můžete přečíst v Technickém týdeníku č. 15, který vychází 11. 8. 2020)